1 yaş altındaki çocuklara meyve suyu vermeyin

07.12.2021
119
1 yaş altındaki çocuklara meyve suyu vermeyin

Amerikan Pediatri Yüksekokulu, ebeveynlere 6 aydan minik bebekler için yüzde 100 meyve sularından sakınılmasını, bu cins meşrubatların ilk senesinde bir bebeğin perhizinden tamamen kaldırılmasını önerdi. Diyetisyen Nida Yıldız bebeklere müteveccih bu perhizin bahanesi hakkında şu bilgileri verdi.“Ebeveynler bebeklerinin meyve sularına gereksinimi olduğunu düşünüyor, ancak bu bir yanlış kavramadan ibarettir. Bu mevzu üzerine verilen yeni teklifler, yüzde 100 meyve suyunun bebekler için sağlıklı olduğunu veya beslenme bakımından meyveye eşdeğer olduğunu düşünen ebeveynleri afallatabilir.

Meyvelerde meyve suyundan daha fazla lif var ve meyvelerin genel olarak diş çürümesine neden olma olasılığı az. Yüzde surat meyve suyu, özellikle de diş çürüğü için yüksek tehlike altında olan çocuklara yalnızca özel gidişatlarda önerilmelidir.

Marketten alınan meyve suyu kolaya eş!

Bir su kadehi elma suyu 98 kcal ve 24 gram şeker kapsadığı halde lif kapsamaz. Buna mukayeseyle, yarım orta boy elma 1 gram lif, 26 kcal ve 5 gram şeker kapsar. Meyve içindeki lif de tok sezmenizi sağlar. Tam bir meyveyi tam olarak yiyenler, meyve suyu içenlere mukayeseyle daha az şeker harcar. Şeker ve kalori bakımından, marketlerden alınan meyve suyu, kolaya benzemektedir. Misalin, bir su kadehi kola 21 gram şeker ve 122 kcal kapsar. Bu kıymetler takribî olarak elma suyuna yakındır.

Çocuklar bir günde ne kadar meyve suyu içmeli?

Ayrıca meyve suyunun 1 ila 3 yaş arası çocuklar için günde 120 ml ve 4-6 yaş arası çocuklar için günde 180 ml ile kısıtlanması öneriliyor. Obezite ile meyve suyu içen çocuklar arasında rastgele direk bir iletişim olmadığı belirtilse de meyve suyunun çocukların sağlıklı, balanslı perhizlerinde ehemmiyetli bir yeri yoktur. Öbür bir evham ise minik yaşta meyve suyu tüketiminin alışkanlık haline gelebileceği istikametinde. Erken yaşta daha fazla meyve suyu içen bebeklerin, kola ve şeker kapsayan meşrubatlar içmeye devam etme ihtimalinin yüksek olduğunu gösteren çalışmalar var.

2 yaş ve üstü çocuklara öneri ediliyor

Federal Hükümet’in, Amerikalılar İçin Beslenme Kılavuzları ismi verilen sağlıklı beslenme mevzusundaki nasihatleri, çok minik çocuklar için artık meyve suyu önermiyor. Tarım, Sağlık ve İnsan Hakları Departmanları tarafından derlenen bu yönergeler yalnızca 2 yaş ve üstü çocuklar için meyve suyu tüketimi nasihatlerinde bulunuyor. Rehberi hazırlayan uzmanlar bir fincan yüzde 100 meyve suyunu bir porsiyon meyve ile eşdeğer sayıyor, ancak öneri edilen tüketim ölçünün en azından yarısının hakikat meyvelerden karşılanması gerektiğini anımsatıyor.”

YAZAR BİLGİSİ