100 TL’den ucuz güneş gözlüklerine dikkat

29.04.2022
46
100 TL’den ucuz güneş gözlüklerine dikkat

İmitasyon gözlükle orijinal gözlüğü ayırt etmek oldukça güç olması sebebiyle 100 TL’nin altında güneş gözlüklerine kuşkuyla bakılması gerekiyor.

İHA’nın haberine göre, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde optik işiyle uğraşan Ercan Bozkurt, güneş ışınlarının tesirini eksiltmek için kullanılan güneş gözlüklerinde imitasyon ve orijinal gözlük arasındaki farkı ayırt etkenin çok güç olduğunu belirterek, yurttaşlara ihtarlarda bulundu. Yurttaşlara, göz sıhhatleri için emin markalardan gözlük almaları teklifinde bulunan Bozkurt, gözlük alırken kesinlikle garanti evrakına bakılmasının ve Türk Standartları Enstitüsü standartlarından geçip geçmediğinin hakimiyet edilmesi gerektiğini söyledi.

Görüntü niteliği açısından değişik

İmitasyon ve orijinal gözlük arasında görüntü niteliği açısından büyük farkların olduğuna dikkat toplayan Bozkurt, “Birinde ultraviyole ışınlarını kesme oranı çok fazlayken öbüründe neredeyse hiç yok. Orijinal gözlüklerde polarize sırçalar kullanılırken, imitasyon gözlüklerde daha çok akredit dediğimiz kırıntı maddelerden, kullanılmış sırçalardan yapılan gözlüklerdir. Yurttaşların gözlükçülerden, emin markalardan gözlük alması gerekiyor. Portatifte satılan güneş gözlüklerinin ileriye dönük katarakt ve renk âmâlığı gibi kasvetler yaptığı öğreniliyor” biçiminde konuştu.

100 TL’den ucuz güneş gözlükler mahzurlu

Güneş gözlüklerinin en düşük maliyetinin 100 TL ortamında olduğunu ifade eden Bozkurt, 100 TL’den düşük güneş gözlüklerinin genel anlamda külfetli olduğunu ve kuşkuyla bakılması gerektiğini belirterek, “Alınan güneş gözlüklerinde hiç unutulmasın, garanti evrakında Türk Standartları Enstitüsü standartlarından geçtiğine dair onay olması gerekli. Türk Standartları Enstitüsü standartlarından geçmiş bir ürün ancak orijinalliğini belirli edebilir. Garanti dokümanı yoksa o ürünü almayacaksınız. İmitasyon ürünlerde zati hiçbir garanti yoktur. 100 TL’nin altındaki gözlüklere kuşkuyla bakılabilir. Biz bazen şirket olarak indirime giriyoruz. O surattan 100 TL’nin altındaki ürünlerde garanti dokümanı istemek gerekli. Yurttaşlarımız gözlük aldığı zaman garanti dokümanı ve Türk Standartları Enstitüsü standartlarından geçip geçmediğini hakimiyet etsinler” diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ