20’lik diş çekilmeli mi ağız sıhhati için bu kaideye dikkat!

05.05.2021
21
20’lik diş çekilmeli mi ağız sıhhati için bu kaideye dikkat!

20’lik diş ne zaman çekilmelidir? 20’lik diş çekilmeli mi? 20’lik dişin çıkma bulguları nelerdir? Herkes için müzakere oluşturan mevzulardan biri de 20’lik dişlerdir. 20’lik diş hakkında herkes bir şeyler söylüyor. Peki işin aslı ne? Okan Üniversitesi Diş Sağlık Kurumu Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kısmı/Prof. Dr. Özgür Erdoğan, 20’lik diş hakkında sıklıkla sorulan sualleri cevapladı.

20 yaş dişleri, ağızda en geç çıkan ve çene kemiklerinde bazen sürecek yer bulamadıklarından dolayı defineli kalabilen dişlerdir. Bütün defineli veya yarı defineli kalan dişlerin çoğu zaman hali hazırda iltihabi rahatsızlıklar yarattığından, çekilmeleri gerekebilmektedir. Peki; sürmüş ve rastgele bir rahatsızlık vermeyen 20 yaş dişleri mevzusunda ne yapmak gerekir? Bir Hayli şahıs, yaşamlarının belli yarıyılında 20 yaş dişleri ile alakalı kasvetler yaşamıştır.

Bu dişler değişik nedenlerden dolayı çene kemiklerinde sürecek yer bulamadıklarından, bütün defineli veya yarı defineli biçimde çene kemiklerinde yer almaktadırlar. Defineli dişlerinin çevresinde iltihabi gidişatlar veya ilerleyen yarıyıllarda, kist veya ur tipinde patolojilerin büyümesinden dolayı çekimleri, gerekebilmektedir. Bir Hayli şahısta ise 20 yaşlar dişleri hem üst çenede, hem de alt çenede tamamen sürebilmekte ve ağızda meselesiz biçimde durabilmektedir. Son senelerdeki bilimsel deliller, meselesiz olarak ağızda duran 20 yaş dişlerinin de çekilmesinin daha yararlı olduğunu göstermektedir.

HEKİM HAKİMİYETİ EHEMMİYETLİ!

20 yaş dişleri, en arkada bulunan dişler olduklarından doğru şekilde fırçalanmaları güç olmakta ve bu vaziyet dişlerin etrafında kronik dişeti cerahatlerine neden olmaktadır. Kronik irin yalnızca ağız içi değil, bedenin öbür uzuvlarına da negatif tesirler yaratmaktadır. 20 yaş dişleri çevresindeki kronik irinler, bu dişler kaynaklı en büyük problemlerden birisidir. Bu dişlerin yaratacağı öbür bir problem de, 20 yaşlar dişlerine komşu olan 2. büyük azı dişinde çoğalmış çürük tehlikeyidir. 2014 senesinde ABD’de yapılmış büyük bir çalışmada, ağzında 20 yaş dişleri bulunan bireylerde, olmayanlara kıyasla 2. büyük azı dişlerinde çürük büyüme oranının, anlamlı biçimde çoğaldığı tespit edilmiştir. 2. büyük azı dişleri, ağzımızdaki en ehemmiyetli dişlerden olup, arkalarında bulunan 20 yaş dişleri bu dişlerin pakliklerini güç hale getirmektedir.

YANAKTA İSTENMEYEN MESELELERE NEDEN OLABİLİR

Bu nedenler dışında bazı 20 yaş dişleri de meselesiz biçimde ağızda olmalarına karşın karşıtlarına gelen diş olmaması nedeni ile yanağa doğru uzama yapmakta ve yanakta istenmeyen irritasyonlar yaratmaktadır. Daha Önceki senelerde, implant uygulamalarının yaygın olmaması nedeni ile bu dişlerin köprü ayağı olarak kullanılma olasılığına rağmen ağızda yakalanmak isteniyordu. Ancak günümüzde, implant rehabilitasyonlarının çoğalmış galibiyeti ile buna da lüzum kalmamıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.