4 haftada migrensiz hayat muhtemel

05.12.2021
96
4 haftada migrensiz hayat muhtemel

Milyonlarca migren hastasının yarısından aşırısı ayda en az 4 saldırı geçiriyor. Hamleler 4 saatten 3 güne kadar sürebiliyor ve hastalar karanlık odalarda hücumun geçmesini bekliyor.

”Her 6 bireyden biri ilaç rehabilitasyonu görüyor”

Araştırmalara göre, migren sızılarının şiddeti ve yarattığı psikoloji intihara bile çekebiliyor. Her 6 bireyden birinin ilaç rehabilitasyonlarıyla migrenle yaşamak zorunda kaldığını belirten Estetik ve Plastik Cerrahı Doç. Dr. Tayfun Türkaslan, göz estetiği operasyonu esnasında kazara bulunan bir usulün bu karanlıklara kalıcı biçimde son verdiğini görüşünde.

Doç. Dr. Türkaslan ameliyat tekniği hakkında şunları anlatıyor: “Migren sızıları alın, şakak ve ense kökünden tetiklenir. Dolayısıyla bu bölgelere mikro kameralarla asıllaştırdığımız endoskopik harekâtta migreni başlatan asapları hafifletip hafifletiyoruz. Bunu, asaplara baskı yapan adalelere müdahale ederek yapıyoruz. Alın ve şakak bölgesinden, göz kapağından ya da enseden, saçlı ten içinden açtığımız kesilerden girerek operasyonu asıllaştırıyoruz.”

Plastik cerrahi müdahale

Migren operasyonunda kafatasına ve beyne rastgele bir operasyon yapılmadığını, yalnızca saçlı tenin altındaki belli asap ve adale grubuna müdahale edildiğini dile getiren Türkaslan, bu operasyonu neden plastik cerrahi uzmanlarının yaptığı sualini şöyle cevaplıyor: “Zira plastik cerrahlar surat mimik adalelerinin anatomisine, endoskopik ameliyat tekniklerine ve periferik asap cerrahisine dominanttır.

YAZAR BİLGİSİ