56 yaşındaki Kibariye nasıl hamile kaldı

18.11.2021
26
56 yaşındaki Kibariye nasıl hamile kaldı

Geçtiğimiz günlerde 56 yaşındaki şarkıcı Kibariye’nin 3 aylık hamile olduğunu açıklaması, gerçeğinde uzun zamandır kafaları meşgul eden ama pek sık dile getirilmeyen bu ehemmiyetli mevzuyu yine gündeme getirdi.

Bir kadın için anne olma yaşının hududu var mı

İleri yaş analığı mevzusundaki etik müzakereler, İspanya’da 66 yaşında anne olan Maria Bousada’nın yaşamını kaybetmesiyle sürat kazandı. Bousada, 3 yaşındaki ikiz çocuklarını vazgeçerek yaşama veda etmişti.

Hindistan’da 72 yaşındaki Daljinder Kaur adlı kadının geçenlerde tüp bebek usulüyle bir oğul dünyaya getirmesi münakaşaları yine tutuşturdu. Hindistan’da 50 yaş üstündeki kadınların çocuk sahibi olmasının menedilmesi tartışılmaya başlandı. Bir tarafta şahsi serbestlikler, öbür tarafta psikolojik ve sosyal negatifliklerden kaynaklanan kısıtların oluşturduğu çelişki, net bir çözüm bulmayı güçleştiriyor.

45 yaş sonrası anne olmak için geç

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, anne olmak için 20’li yaşların ortasından başlayan ve 30’lu yaşların sonlarına doğru biten yarıyılın ideal olduğunu belirtti. Ancak, kadınların iş yaşamına katılımı, kariyer tasarıları, ekonomik şartlar ve konutluluk yaşının ötelenmesiyle beraber, bebek sahibi olma yaşının daha öncekine göre yükseldiği de bir hakikat. Ayrıca kısırlık rehabilitasyonundaki yeni büyümeler ve teknoloji de kadınların daha öncekine göre daha ileri yaşlarda anne olmasını basitleştiriyor.

Kibariye: Hamileyim

Peki hangi yaş analık için geç sayılır?

Yeni araştırmalara göre, 45 yaş sonrasının anne olmak için geç kabul edildiğini ifade eden Op. Dr. Betül Görgen, bunun sebeplerini; Bu gidişatın dünyaya gelecek çocuk için adaletli olmaması, Down Belirtiyi ve eşi sağlık problemleriyle karşılaşma sıklığındaki çoğalış, ebeveynlerin çocuğunun geliştiğini göremeyecek olması, Bu yaştan sonra bebek yapmanın tabiata ters olması biçiminde açıkladı.

50 yaş tüp bebek için hudut olmalı

“Bilim her zaman, var olan ihtimali yaşama geçirmek değil bazen de ‘olması doğru mu’ sualine yanıt vermektir” diyen Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, 50’li yaşlardan sonra çocuk sahibi olan bir çiftin çocuğunun, anne ya da babasını yetişkin dahi olmadan kaybetme ihtimalinin yüksek olduğuna dikkati çekti.

50 yaşın tüp bebek rehabilitasyonunu uygulamak için hudut olarak tanımlanması gerektiğini korunan Op. Dr. Betül Görgen, bunun mazeretlerini şöyle anlattı:

“Çoğu kadın analık mevzubahisi olduğunda 45 yaş sonrası hamilelik mevzusunda, bunun geç bir yaş olduğunu kabul edecek yeterli bilgiye sahip değil. Zira ileri yaş hamileliklerinde gebelik de oldukça tehlikeli geçebiliyor. Teorik olarak, daha erken yaşta dondurduğu yumurtalarını kullanarak ya da yumurta bağışıyla bir kadın her yaşta hamile kalabilir. Yeniden de rahimin cenini yakalama kapasitesi 54 yaşından sonra eksilmeye başlar. İleri yaş hamileliklerinde yüksek tansiyon, şeker hastalığı, erken doğum tehlikeyi gibi karmaşıklıkları sık görürüz. Bunların yanında yaşlı anne baba olmanın alana getirdiği stress ve geleceğe dair evhamlar da hadisenin küçümsenmemesi gereken psikolojik ebadıdır.”

Türkiye yaşa hudut koymadı; yaşlı anneler yolda

Peki Türkiye’de vaziyet nasıl?

Sağlık Bakanlığı’nın 6 Mart 2010 senesinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Üremeye Dayanakçı Rehabilitasyon Uygulamaları ve Üremeye Dayanakçı Rehabilitasyon Merkezleri Hakkında İdaremelik ile Türkiye’de kanser gibi gereklilik hallerinde “sperm ve yumurta dondurma” harekâtına izin verilmişti. 30 Eylül 2014’te yapılan yeni bir tertip etme erken menopoz tehlikeyi olan henüz ailesini bitirememiş bekar hanımlar için de umut kaynağı haline geldi. Ülkemizde kadınlar, sosyal sebeplerle yumurta dondurabilme hakkına sahip oldular ama idaremelikte bunun saklanma sürecine bir yaş hududu getirilmedi. Bu ucu sarih tertip etme Türkiye’de yaşlı analığın yolunu açtı.

Op. Dr. Görgen’e göre, ileri kadın yaşı hamilelikleri mevzusu şimdilik bizim gündemimizde çok fazla yer yakalamamakta ama yakın bir gelecekte bir sağlık meseleyi olarak karşımıza çıkma ihtimali yüksek. Büyükanne yaşında anne olanların haberlerini sık sık okuyacağız, dinleyeceğiz.

“Günümüzde, 70-80 yaşındaki birini de hamile vazgeçebilirsiniz. Mesele teknik usuller değil mesele etik” diyen Dr. Görgen, Sağlık Bakanlığı, iş ve sivil toplum teşkilatlarına analık yaşının enine boyuna tartışılarak bir hudut getirilmesi mevzusunda uzlaşmaya varılması çağrısında bulunuyor.

YAZAR BİLGİSİ