Ağız kokusu nasıl geçer yeterli akışkan almamak da neden olabiliyor

05.05.2021
34
Ağız kokusu nasıl geçer yeterli akışkan almamak da neden olabiliyor

Dünyada 4 bireyden 3’ü ağız kokusundan şikayet ediyor. Ağız kokusunun temel nedenleri diş fırçalamamak ve ip kullanmamak ancak yeterli akışkan almıyorsanız da ağız kokusu alana gelebilir. Peki ağız kokusu nasıl geçer? işte ağız kokusu ile alakalı öğrenilmesi gerekenler…

AĞIZ KOKUSU REHABİLİTASYONU BASİTTİR

Günlük yaşamı doğrudan etkileyen ve şahıslarda özgüven noksanlığına kadar varan neticeler doğuran ağız kokusundan kurtulmak muhtemel. “Ağız kokusu şikayetlerinin yüzde 90’ı ağız içindeki meselelerden kaynaklanmaktadır. Diş fırçalama ve diş ipi kullanımının kumpaslı olmaması en büyük etmendir. İnatçı olan ve geçmeyen ağız kokusu ise, genellikle diş çürükleri ve diş eti cerahatlerinde görülmektedir” diyen Okan Üniversitesi Diş Sağlık Kurumu Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Uzmanı Dr. Öğr. Abonesi Cansu Büyük, “Ağız kokusunun tanısı ve rehabilitasyonu basittir” biçiminde konuştu.

DÜNYADAN 4 BİREYDEN 3’Ü ŞİKAYETÇİ 

Dünyada dört bireyden üçü ağız kokusundan şikayet etmektedir. Ağız kokusu bir hastalık değildir. Harcanan sarımsak, soğan gibi besinlere bağlı olarak ortaya çıkan ya da sabah uyanıldığında sindirim sisteminde biriken gazlar ve dil sırtında artan bakterilerin oluşturduğu sülfürlü bileşenler sebebiyle görülebilen ağız kokusu; fizyolojiktir ve rehabilitasyon gerektirmez. Dişler ve dil sırtının fırçalanması sonrasında ortadan kalkar.

 AĞIZ KOKUSUNUN ALTTA UYUYAN NEDENİNİ BİLİN

Besinlerden bağımsız olarak, uzun vakittir devam eden, şahsın kendisi veya yakını tarafından fark edilen makûs ağız kokusu ise, bir hastalığın bulgusu olabilir. Bu tip bir ağız kokusu; önemsememe edilmemeli, ağız gargarası, sprey ve sakız ile maskelenmemelidir. Altta uyuyan neden tespit edilmediğinde daha büyük meselelerle karşılaşılabilmektedir

KUMPASLI DİŞ FIRÇALAYIN, DİŞ İPİ KULLANIN 

Ağız kokusu şikayetlerinin yüzde 90’ı ağız içindeki meselelerden kaynaklanmaktadır. Diş fırçalama ve diş ipi kullanımının kumpaslı olmaması en büyük etmendir. İnatçı ağız kokusu genellikle diş çürükleri ve dişeti cerahatlerinde daha fazla görülmektedir. Tanısı ve rehabilitasyonu basittir. Diş doktorunuza giderek tetkik edildiğinizde, meseleler tanımlanarak rehabilitasyonları yapılır. Ağız bakımınızı kumpaslı ve doğru olarak yaptığınızda ve rutin hakimiyetlerinizi aksatmadığınızda ağız kokusu, probleminiz olmaktan çıkacaktır.

BECERİKSİZ AKIŞKAN ALIMI DA AĞIZ KOKUSUNA NEDEN OLUR

 Ağız kuruluğuna neden olan vaziyetlerde; beceriksiz akışkan alımına bağlı olarak ya da tükürük salgılanmasını eksilten hastalıklara ve ilaç kullanımına bağlı olarak da ağız kokusu ortaya çıkabilir. Perhiz veya oruç yakalama gidişatında beceriksiz akışkan alımına ilaveten açlığa bağlı olarak bedendeki yağ ve proteinlerin enerji olarak kullanılmaya başlaması neticeyi ortaya çıkan bileşenler ağız kokusuna neden olabilirler. Ağız içi sebeplerin ortadan kaldırılmasına ve kumpaslı ağız bakımına karşın, ağız kokusu devam ediyorsa sistemik hastalıklardan kuşku edilmelidir. Kulak, burun, boğaz enfeksiyonlarında, mide rahatsızlıklarında, sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda, diyabet varlığında, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği ve metabolizma bozukluklarında ağız kokusu görülebilmektedir. Bu sebeple hastalara, zaman kaybetmeden zorunlu hakimiyetlerini yaptırmalarını önermekteyiz.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.