Ağız kuruluğu neden olur şeker hastalığı nedeni olabilir!

05.05.2021
38
Ağız kuruluğu neden olur şeker hastalığı nedeni olabilir!

Bir Haylimizin başına gelen ağız kuruluğu, kolay bir problem olarak görülüp geçiştirilen bir mesele olsa da. Ağız kuruluğunun arkasında uyuyan pek çok neden olabilir. Şeker hastalığı da bu nedenlerden biri. Bu nedenler arasında sizin için geçerli olabileceğinden şüphelendiğiniz bir madde var ise hemen bir uzmana görünmeniz sizin için iyi olacaktır. İşte ağız kuruluğunun sebepleri!

Şeker hastalığı

Ağız kuruluğu diyabet hastalarının sık sık karşılaştığı bir meseledir. Şeker hastası olmadığınız halde ağız kuruluğu yaşıyorsanız şeker hastalığınız hudutta olabilir. Böyle bir gidişatta hekime görünmenizde fayda var.

Karaciğer hastalığıyla ilişkili

Ağız kuruluğu ve karaciğer ilişkisinde bir değişik etken alkolik karaciğer hastalığıdır. Uzun zamanla fazla içki kullanımı karaciğer zararına neden olarak bu hastalığı doğurur. İlk bulguları arasında genellikle ağız kuruluğu, karında ağrı veya alınganlık, kilo kaybı, bitkinlik mevcuttur. İçki genellikle ağız kuruluğu bulgusunu makûslaştırır. Siroz başlamadıysa içmeyi vazgeçmek genellikle karaciğerin kendini iyileştirmesini sağlar.

Yanlış soluk alıp vermek

Muhtelif sebeplerden dolayı burundan soluk alıp veremiyor ağız yolunu kullanıyorsanız özellikle geceleri oldukça yoğun bir biçimde ağız kuruluğuna neden olur

Sigara kullanımı

Sigara kullanan şahıslardan sık sık ağız kuruluğu yaşadıkları ile alakalı şikâyetler dinleyebilirsiniz. Fazla sigara tüketimi ağız kuruluğunun sebeplerinden olabilir.

Birtakım hastalıklar

Alzheimer, diyabet, kansızlık gibi hastalıklar ağız kuruluğunun oluşmasının arkasında uyuyan hastalıklardan olabilir. Bu nedenle ağız kuruluğu ciddiye alınıp emin hekim tetkiki sualin giderilmesi için koşuldur.

İlaçlar

Tıp dilinde ‘kserostomi‘ olarak adlandırılan ağız kuruluğu, tükürük salgısının ağızda yeteri kadar olmaması vaziyetidir. Kemoterapi ilaçları, surata veya boyna alınan ışın rehabilitasyonu da ağız kuruluğuna yol açabilir.

Stres

Asap sistemiyle doğrudan ilgili olan tükürük imali, endişe panik gibi gidişatlarda ortadan yok olur. Bu da ağız kuruluğuna yol açar. 

Susuzluk

Bedenin lüzumu olan su ölçüyü karşılanmadığında ağız kuruluğuna neden olur.

Operasyon

Şayet operasyondan yeni çıkmışsanız bir zaman ağız kuruluğu yaşayabilmeniz muhtemel.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.