Ağlayan bebeği sakinleştirmenin yolları

08.11.2021
23
Ağlayan bebeği sakinleştirmenin yolları

Tüm ebeveynler bebeklerinin ağlaması mevzusunda çok hassastır. Bir bebeğin ağlaması sizi rahatsız etme açısından sabah 6 da çalan alarmınızdan daha tesirli olabilir, ne yazık ki bebeğinizin ağlamasını tek tuşla durdurma olanağınız yok! Çocuğunuz devamlı ağlıyor, siz de karşısında naçar kalıyorsanız bu teklifler işinize yarayabilir.

Bebeğim Neden Ağlıyor?

Bebeğinizin neden ağladığı sualinin ise bir kaç farklı yanıtı olabilir. Bebeğiniz ağlıyorsa ve odada makûs bir koku varsa zati ne yapmanız gerektiğini öğreniyorsunuz. Ne Yazık Ki bebeğinizi yatıştırmak her zaman bir bez değiştirmek veya onu emzirmek kadar kolay olmayabilir. Bebekler genelde ana rahminde yaşadıkları likeni zenginliğini, dünyaya geldikten sonra bulamadıklarında rahatsız olurlar. Ritmik seslerin veya bebeğinizi sallamanın onu hafifletmesinin sebebi budur. Bebeğinizi yatması için karanlık ve suskun bir odaya koyduğunuzda bir anda ağlamaya başlamasının sebebi de genelde bu olmaktadır.

Bunun yanında bebeğiniz bazen de gevşeyemediğinden ağlayacaktır. Bitkin olup da yatamamanın nasıl bir duygu olduğunu en iyi biz erişkinler öğreniriz. Fakat böyle vaziyetlerde bizim yatakta daha rahat bir yatış şekli aramak, yastığı çevirmek vb. yapabileceğimiz pek çok tavır bulunmaktadır. Bebeğiniz ise bu bahsettiklerimizin hiç birini yapma hünerine sahip değildir. Onun tek yapabileceği ağlamak, ebeveynlerinirahatsızlığından haberdar etmektir.

Bebeğimi nasıl sakinleştirebilirim?

Altta bebeğinizi sakinleştirebilecek bir kaç yolu sayacağız. Unutmayın, farklı bebekler farklı sakinleştirme usullerine yanıt verecektir. Komşunun bebeği müzikle sakinleşiyor, benim bebeğim de bu yolla sakinleşmek zorundadır gibi bir kanıya lütfen kapılmayın.

– Bebeğinizi tamamen karanlık olmayan fakat ışığın da loş olduğu bir odada yatırın. Bu gündüz zamanı güneşlikleri kapatılmış bir oda, gece ise yalnızca bir gece lambasının yandığı bir oda olabilir.

– Bebeğinizin dikkatini fazla derecede sürükleyecek farklı renkte ışıklı lambalar, veya parlak renkli duvarları olan odalar bebeğinizi sakinleştirmenize dayanakçı olmayacaktır.

– Ritmik ses çıkaran cinsli aletler bebeğinizi sakinleştirebilir. Bunun en hoş misali tok ve yüksek bir ses çıkaran bir duvar saatidir. İnanması efor olsa da elektrik süpürgesi veya çamaşır cihazı gibi yüksek sesle ve muhakkak bir frekansta ses çıkaran aletler de bebeğinizin hafiflemesine dayanakçı olabilir. Bunlarla birlikte sakin bir müzik çalmanın da bebeklerin üstünde hafifletici tesiri olduğu öğrenilmektedir.

– Bebeğinizin derisinin sizin derinize dokunması onu çok ivedi bir şekilde rahatlatacaktır. Özellikle bebeğinizi sıkan veya fazla sıcak yakalayan elbiselerden kurtarmanız, daha sonra da onu karnınız gibi ulaşımı rahat bir alanda üryan derinize karşı yatırmanız onu çok rahatlatacaktır.

– Şayet bebeğinizin gaz sızısı varsa kolik bebek onu kucağınızda suratı yere dönecek bir şekilde yakalamanız da ona gevşetecektir. Böyle bir vaziyette bebeğinizi bu pozisyonda usulca sallamayı deneyin

– Bazı bebekler daha konforlu bir civarda sakinleşecektir. Böylesi bir vaziyette bebeğinizi yumuşak bir battaniye ile kundaklamanız ona gevşetecektir.
Kucakta rahat etmeyen bebekleri omuz üstünde sakinleştirmeyi de sınayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ