Ağlayan çocuğa istediğini vermeyin

08.11.2021
28
Ağlayan çocuğa istediğini vermeyin

Küçükçekmece Belediyesi tarafından tertip edilen sohbette ebeveynlerle toplanan Pedagog Gözde Erdoğan, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde asıllaştırılan faallikte, çocuklarda uyku kumpası, yemek alışkanlığı ve hiddet hakimiyeti üzerine ehemmiyetli bilgiler verdi.

Hiddet nöbeti geçiren çocuk karşısında tepkisiz kalınması gerektiğini belirten Erdoğan, sabırlı olmanın ve o anı yok saymanın zorunluluğunu vurguladı.

Anne ve baba tek güven kaynağıdır

Çocukların hayatında anne ve babalarının ilk sırada yer aldığını söyleyen Pedagog Gözde Erdoğan, “Çocuklar, tek güven kaynağını ebeveynleri olarak görür. Onların hayatında anne ve baba ile beraber beslenme ve uyku alışkanlığı ilk sıralarda geliyor. Çocuğun hayatında, beslenme, uyku, tuvalet, hiddet, içe kapanma, hiperaktivite meseleleri korunma mekanizmasıdır. Korunma mekanizmaları size yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu gösterir” biçiminde konuştu.

ağlayan çocuk

Çocuklar fark edilmek istiyor

Ebeveynlerin çocuklarına seslerini yükseltmesinin yanlış olduğunu dile getiren Pedagog Erdoğan, “Çocuk yetersiz, noksan ve bilgisiz olan bireydir. Anne-baba olarak sizler, çözüm üretecek olansınız. Çocuğu yargıladığımızda, onu bastırıyoruz. Ses tonumuzu yükseltiyoruz. Ama bu davranışlarla çocuktan sıhhatli bir başkalaşım bekleyemeyiz. Çocuklar, fark edilmek için düz duvara tırmanıyor, hiddet nöbetleri geçiriyor. Mesullük sizde, kabahatli aramayın” ifadelerini kullandı.

Hiddetli çocukların karşında sakin kalın

Hiddet nöbeti geçiren çocuklar için yapılması gerekenlere müteveccih tüyolar veren Erdoğan,“Hiddet nöbeti geçiren çocuk karşısında tepkisiz kalın, hiddetlenmeyin. Katlanın, o an donmuş gibi bekleyin. Sakinleştiğinde hayat kaldığı yerden neşeyle devam etmeli. O anı anımsatan hiçbir konuşma yapmayın. Yemek yemeyen, yatmayan, ders çalışmayan çocuklar için yapabileceğimiz şey uygun civar hazırlamak. Evvel ona kendimiz misal olmalıyız. Baskı yapmak yanlış. Yanında olun ama ne yapacağını ona vazgeçin. Sosyalleşmesine izin verin” açıklamasında bulundu.

ağlayan çocuk

Meblağsız davranırsanız, güvenini kaybedersiniz

Çocuklara karşı meblağlı davranılması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Anne-babaların en büyük kusuru, hiddetlenen çocuklara müsamahalı davranarak direnip, bir anda yeter diye haykırmaları. Çocuğunuz o andan sonra size güvenmez. Balanslı olun. Çocuğun anneyle ilişkisine baba, babayla ilişkisine anne karışmasın” diye konuştu.

“Ağlayan çocuğa istediği şeyi vermeyin”

“Ağlayan bir bebeğe meme vermek yanlış bilgidir, çöpe atın” diyen Pedagog Gözde Erdoğan, “Memeyi ağzına vererek, çocuğunuzu susturuyorsunuz, hiddetini bastırıyorsunuz. Evvel onu sakinleştirmelisiniz. Bir müddet sonra çocuk, her istediğini yaptırmaya başlıyor. Ağladığında hayata karşı istediğini vermeyin” diyerek anne-babaları uyardı.

YAZAR BİLGİSİ