Aileler çocukların internet faaliyetlerini takip etmiyor

07.11.2021
36
Aileler çocukların internet faaliyetlerini takip etmiyor

Uzmanlar aralıksız olarak ebeveynleri çocuklarının internetteki faaliyetleri mevzusunda uyarırken online araştırma işletmeyi DORinsight tarafından yapılan yeni bir araştırma mevzuya ait olarak Türkiye’deki şuur seviyesini gözler önüne serdi.Online araştırma işletmeyi DORinsight tarafından Nisan ayı içerisinde “Teknoloji ve Çocuk Araştırması” reelleştirildi. 6-16 yaş arası çocuğu olan 1.576 anne ve babayı içeren araştırmada ebeveynlere çocuklarının teknoloji kullanımı ve güvenlikleri ile alakalı sualler yöneltildi.

Tablet kullanımı ilk sırada

Ankete katılan ebeveynlerin çocuklarının yüzde 79’u tablet, yüzde 50’si dizüstü bilgisayar, yüzde 49’u telefon, yüzde 37’si masaüstü bilgisayar, yüzde 21’i reyin konsolu sahibi iken hiçbir teknolojik aygıtı olmayan çocukların oranı ise yüzde 4. Çocuklarının internetteki faaliyetlerini “saklı yazılımlar” ile takip altında tutarak, hakimiyetlerini sağlayan ebeveynlerin oranı yüzde 39’da kalırken bu doğrultuda bir hakimiyet yapmadıklarını ifade edenlerin oranı ise yüzde 61 oldu.

Çocukların en çok kullandığı sosyal medya sitesi Facebook

Ebeveynlerin yüzde 58’i çocuklarının sosyal medya hesabı olduğunu belirtirken, yüzde 42’si çocuklarının hesabı olmadığını ifade etti. “Çocuğunuz hangi sosyal medya hesaplarını kullanmaktadır?” sualine verilen cevaplara göre ortaya çıkan sıralama şu: Facebook yüzde 96, Twitter yüzde 24, Instagram yüzde 34, Snapchat yüzde 10 ve Swarm yüzde 5.

Çocuklar bilgisayar oyunu oynamayı seçim ediyor

Ankette ebeveynlere oyunlar ile alakalı sualler de yöneltildi. Ortaya çıkan neticelere göre ebeveynlerin yüzde 77’si çocuklarının bilgisayar oyunu oynamasına izin verirken, yüzde 23’ü bu izni vermediklerini belirtti. Yeniden çocuklarının bilgisayar oyunu oynamayı beğendiklerini belirten ebeveynlerin oranı yüzde 82’ye kadar çıkarken, yüzde 18’i çocuklarının video oyunu oynamayı beğenmediğini ifade etti.

YAZAR BİLGİSİ