Ailelere uzmanından 0-2 yaş bebekler için beslenme teklifleri

13.11.2021
180
Ailelere uzmanından 0-2 yaş bebekler için beslenme teklifleri

Medicana Bahçelievler Sağlık Kurumu Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Özkılıç 0-2 yaş bebeklerinin beslenmesi ile alakalı ehemmiyetli bilgiler verdi. Bebeğinizin dış dünyaya olan alakasının iyice çoğaldığı bu yarıyılda emin olun ki gıda maddelerine karşı alakası da çoğalacaktır. Sizin yediklerinize de bakmaya başlayacaktır. Onun için risk oluşturmayacak gıda maddelerine değmesine, tatlarını almasına ve ayrı ayrıağzına götürmesine ve de damak zevkinin oluşmasına kesinlikle izin verin.

0-2 yaş yarıyılı için beslenme teklifleri

– Gıdaları bulamaç haline getirmeyin ve hafif pütürlü olarak verin. Tek tek verin. Bu onun pütürlü besinlere kolay alışmasını ve farklı gıdaları keşfederek bundan neşe almasını sağlayacaktır.
– Asla zorlamayın. Özelikle katı besinlere geçerken yapılan zorlamalar, ve tüm besinler karıştırılarak hazırlanan bulamaçlar, iştah problemlerinin esasını oluşturmaktadır. Bebeğiniz ilk başta gıdaları bir çay kaşığı kadar sınayacaktır. Bazen yalanlayacaktır. Sabırlı olun. Siz stresli olursanız bebeğiniz de olacaktır.
– Karşılıklı kirlenmeye hazırlıklı olun.
– Ona zaman tanıyın.
– Asla ısrarcı olmayın.
– Her zaman aynı ölçüde yemeyebilir bundan dolayı kaygılanmayın.
– Mesele olarak gördüğünüz çoğu şey gerçeğinde mesele değil bu geçişin natürel parçasıdır. Bu biçimde görmezseniz problemler gelişerek devam eder. Bebeğiniz sizdeki tüm evhamları sezer ve alır, bunu unutmayın.
– Bebeğinizin kendi kendisini beslemesi için cesaretlendirici olun ve bu biçimde daha az besleneceği mevzusundaki yanlış inancınızı vazgeçin.
– Muhtelif besinleri sunmaya devam edin. O an yemek istemezse ısrar etmeyin daha sonra farklı tatları sınamayı sürdürün. Ona kesintisiz yemek alternatifleri sunmayın acıkmasına ve kendinin arz etmesine izin verin.
– Bir yaşına geldiğinde bebek artık ailenin bir azası haline kazanç. Konutta pişen her yemeği yiyebilir. Sofraya beraber oturabilirsiniz. Yemek zamanı aile bireylerinin bir arada olabileceği anlar yaratma açısından da ehemmiyetlidir. Bebeğiniz artık kendiliğindene yeme mevzusunda daha fazla kabiliyet sahibidir. Onun bu isteğine izin verin.
– Noksan beslenme çocuklarda malnütrisyona ve hastalıklara yol açarken fazla derecede beslenme obezite ve diyabet tehlikesini yükseltir.Bu sebeple çocuklarımızı yeterli ve balanslı beslemeye özen göstermeliyiz.
– Çocuklarınızı hazır meyve suları, çikolata, cips, gofret vb. gibi market mahsullerinden muhtemel olduğunca uzak tutun.

YAZAR BİLGİSİ