Akışkan kaybı böbrek sıhhatinizi etkiliyor

27.03.2022
40
Akışkan kaybı böbrek sıhhatinizi etkiliyor

Okan Üniversitesi Sağlık Kurumu Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Gürsel Yıldız, böbrek yetmezliği mevzusunda alaka çekici açıklamalar yaptı. Yaz aylarına denk gelen Ramazan’da, uzun oruç süresi ve özellikle sıcak havalarda artan terlemeye bağlı akışkan kayıplarının çoğalması neticesinde susuzluk kaçınılmaz olmaktadır. Bu gidişat özellikle bu gibi zorlu koşullara geçim zorluğu olan yaşlı veya böbrek hastalığı olanlar için ciddi risk oluşturmaktadır. Bu hastalarda böbreklerin 16-17 saat susuz kalması çok tehlikelidir ve böbrek noksanlığına yol açabilir. Bu sebeple böbrek hastalarının bu biçimde uzun süreli oruç yakalamamaları gerekir. Öteki yandan uzun süreli susuz kalmaya ve sıcak havalarda oluşabilecek akışkan kayıplarına karşı çok hassas olan 60 yaş üzerindeki şahıslarda da böbrek eksikliği büyüyebilir. Bu surattan yaşlıların oruç meblağken hekimleriyle konuşarak karar vermeleri ve yeterli akışkan alımı mevzusunda çok dikkatli olmaları gerekir.

Yeterli ölçüde akışkan harcayın

Doç. Dr. Gürsel Yıldız, ”İftar sahur arasındaki kısa vakitte günlük akışkan gereksinimimizi karşılamak efor olsa da takribî 2-2,5 litre akışkan harcamalıyız. Bu ölçüyü terlemenin çoğaldığı vaziyetlerde daha da çoğaldırılmalıyız. Kısa vakit de bu akışkan sarihinin yerine konmasının zorluğu yanında idrar sökücü özelliklerinden dolayı fazla çay ve kahve tüketimi de bu yarıyılda uygun değildir. Ayrıca akışkan sarihini çoğaldıracağı için kola gibi şekerli meşrubatların tüketimi de uygun değildir” dedi.

Böbreklerimizin sıhhati için dikkat edilmesi gereken en ehemmiyetli mevzulardan biri de oruç meblağken iftar ve sahurda turşu gibi tuz içeriği fazla olan yiyeceklerden sakınmak ve tuz tüketimini en aza indirmektir.

YAZAR BİLGİSİ