Aklınızı geliştirmek için bunları yiyin!

27.07.2021
117
Aklınızı geliştirmek için bunları yiyin!

.jpg

Aklınızı geliştirmek için bazı besinlere lüzumunuz var. Şimdi bu yiyecekleri bilelim ve olabildiğince çok harcamaya özen gösterelim. Bir müddet sonra bunun bereketlerini çok göreceksiniz.

33894.jpg

Balık

Yağlı balıklar beyin büyümesi ve işlevi için temel ehemmiyete sahip olan DHA ve EPA omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Beslenme kumpaslarında bu yağ asitleri bol bulunan şahısların genel beceri testlerinde daha başarılı oldukları bilinmektedir.

5922.jpg

Yağlı tohumlar

Badem, fındık, ceviz, fıstık gibi yağlı tohumlar, kapsadıkları omega-3, omega-6, magnezyum ve çinko ile beyin gelişiminde ve belleğin kuvvetlendirilmesinde ehemmiyetli rol oynarlar.Yağlı tohumlar

23065.jpg

Yumurta

Yumurta iyi bir protein kaynağı olduğu gibi, sarısında bulunan kutun da bellek gelişiminde ehemmiyetli rol oynamaktadır.

6887.jpg

Arıtılmış olmayan tahıllar

Beynin aralıksız glukoza lüzumu vardır. Arıtılmış olmayan hububatlardaki lifler bedende glukozun salınımını kumpaslar. ılaveten asap sistemini sağlıklı kılan B vitaminleri kapsarlar. Bulgur, çocuklar için hem besleyici hem de hoşlandıkları bir hububat alternatifidir. Yulaf da zengin bir enerji kaynağı olmasının ve bol lif kapsamasının yanında asap sisteminin bütün kapasiteyle çalışması için gereken E ve B vitamini, potasyum ve çinkodan yana zengindir.

23346.jpg

Çilek, frenk üzümü, yaban mersini, böğürtlen

Bu koyu renkli meyve ailesi, yüksek seviyede antioksidan kapsar. Göz, diş eti ve genel sağlık için zorunlu A ve C vitaminnden zengindirler. Çalışmalar bunların belleği kuvvetlendirdiğini ortaya koymuştur.

17066.jpg

Baklagiller

Protein ve kompleks karbonhidrat ve lif ambarı olan baklagiller, bol ölçüde vitamin ve mineral kapsadıklarından özellikle öğle yemeğinde yendiklerinde çocuğun zekasal faaliyetlerinin öğleden sonra yüksek seviyede kalmasına takviyeci olurlar.

14048.jpg

Renkli sebzeler

Domates, bal kabağı, havuç, ıspanak, beyin hücrelerine efor ve sağlık veren antioksidan kaynaklarıdır

6878.jpg

Süt ve yoğurt

Süt mahsulleri, güçlü kemik ve dişler için zorunlu D vitamini ile kalsiyum kapsamalarının yanı gizeme enzimlerin imali için zorunlu protein, karbonhidrat ve B vitaminleriyle doludur.

16571.jpg

Et

Ette bulunan demir, çocukların mektepteki enerjileri ve konsantrasyonları için temel ehemmiyete sahip bir mineraldir. Yağsız et, en iyi emilebilir demir kaynaklarından bkocamandır. Ette ayrıca belleğe takviyeci olan çinko ve bazı B vitaminleri de bulunur.

23117.jpg

İmtihan sabahı kahvaltıya çok dikkat edin!

İmtihan sabahı stres sebebiyle ne kadar iştahsız olunsa da kesinlikle kahvaltı edilmelidir. Sabah yapılan kahvaltı, dikkat vaktini uzatır. Kahvaltıda, kepekli ekmek, haşlanmış yumurta, peynir çeşitleri, domates, salatalık, elma gibi besinler bulunmalıdır. Süt, yumurta, peynir gibi protein kaynakları tokluk vaktini uzatırlar, bu sebeple imtihanda açlık hissinin eksilmesini sağlayabilirler. Reçel, bal, pekmez gibi besinler tek başına harcandıklarında kan şekerini süratli yükseltip süratli düşürdüklerinden dolayı, imtihanda talebenin daha çabuk acıkmasına neden olurlar. Bu sebeple tüketimlerinde fazlaya kaçılmamalıdır. Zeytin, yüksek ölçüde tuz kapsadığı için imtihanda susuzluk hissini arttırabilir, bu sebeple fazla tüketilmemelidir.

16573.jpg

Yapılan araştırmalarda düşük glisemik indekse sahip kahvaltının mental performansı çoğaldırdığı ve dikkat vaktini 210 dakikaya kadar uzattığı belirlenmiştir. Karbonhidrat, yağ ve proteinin balanslı olduğu bir kahvaltı menüsünün de glisemik indeksi düşüktür.

18564.jpg
YAZAR BİLGİSİ