Alzheimer hastalarına yeni umut

04.04.2022
27
Alzheimer hastalarına yeni umut

BBC’nin haberine göre, Nature Communications mecmuasında yayınlanan çalışmada, EPPS ismi verilen molekülün Alzheimer hastalığına neden olan plakları farelerin beyninden arındığı, bilme ve hafızayı kuvvetlendirdiği belirtildi.

Çalışma kapsamında, bilimadamlarının iki hafta süresince farelerin içtiği suya EPPS molekülü kattıkları ve sonraki üç ay süresince fareleri gözlemledikleri kaydedildi.

Hafıza ve bilmeyi geliştiriyor

Buna göre klasik su verilen farelerle karşılaştırıldığında, EPPS molekülü alan farelerin hafıza ve bilmede daha iyi performans gösterdiği tespit edildi. Deney neticesinde, EPPS molekülü verilen farelerin beyninde evveline kıyasla çok daha az plak oluştuğu ifade edildi.

Nöroloji uzmanları, çalışmanın en son safhada dahi Alzheimer hastalığının üstesinden gelecek bir yol olduğu anlamına geldiğini söyledi. Fareler üzerinde uygulanan metodun, insanlarda aynı neticeyi verip vermeyeceğine dair kesin bir ispat bulunmuyor.

Tesirli bir rehabilitasyon usulü yok

İlk kere 1906 senesinde Alman bilim adamı Alois Alzheimer tarafından belirlenen ve 65 yaş üstü şahıslarda beyin dokularında ağır zarara neden olan Alzheimer için hala tesirli bir teşhis ve rehabilitasyon usulü bulunmuyor.

Hastalığı önlemek ve rehabilitasyon bulmak için yapılan araştırmaların büyük bir kısmı neticesiz kalıyor. Bulgular, hastalığın başlangıcından sonraki 10 sene içinde ortaya çıktığı için teşhis konulduğunda rehabilitasyon için çok geç kalınmış oluyor.

Dünyada takribî 50 milyon Alzheimer hastası olduğu, 2050’ye kadar bu sayının 135 milyona yükseleceği varsayım ediliyor.

YAZAR BİLGİSİ