Analık için en ideal yaş

04.11.2021
21
Analık için en ideal yaş

Bir kadının yaşı ne olursa olsun, bir çocuğa sahip olması en büyük mutluluk kaynağıdır. Ancak günümüzde analık için yaş ortalaması gitgide yükseliyor. Bu yalnızca bir akım değil. Kadınlar 30’lu ve 40’lı yaşlarda daha kararlı ve güven dolu seziyor. Peki anne olmak için doğru zaman var mı? Yapılan araştırmalar, 35 yaşından sonra hamile kalmanın bereketleri olduğunu söylüyor.

Tıbben 35 yaş sonrası gebelikler tehlikeli kabul ediliyor. Fakat bilim adamları, geç gebeliklerin verimlerinden bahsediyor. 35 yaşından sonra bebek sahibi olmak yaşam beklentisini çoğaldırıyor. Ayrıca bu yaştan sonra yapılan doğumlar, annenin zekâsal marifetlerini geliştiriyor.

Tahlilciler, 830 kadın üzerinde birkaç test asıllaştırdılar. Araştırmaya katılanlar tasarılama, görsel idrak etme, laflı hafıza, konsantrasyon ve dikkat üzerine test edildi. 24 yaşından sonra bebek sahibi olan kadınların, zekâsal barizlik, problem çözme ve laflı hünerler mevzusunda 15-24 yaş arasındaki annelere mukayeseyle daha iyi performans gösterdiği tespit edildi.

Özellikle son gebeliğin ileri yaşlarda asıllaşması, beyin kimyası ve işlevi üzerine verimli tesirleri olduğu tespit edildi. Bu, gebelik yarıyılındaki hormonların östrojen ve progesteron yükselmesi ile alakalı olduğu ortaya kondu.

ETİKETLER: , , , , ,
YAZAR BİLGİSİ