Aneminin bulguları nelerdir? Anemiye iyi gelen gıdalar nelerdir?

23.04.2021
129
Aneminin bulguları nelerdir? Anemiye iyi gelen gıdalar nelerdir?

Tıp dilinde ‘Kansızlık’ denilen anemi, kandaki  kırmızı hücrelerin eksilmesidir. Yeterli ve balanslı beslenememek neticeyi oluşan demir beceriksizliğinin aneminin en ehemmiyetli sebebidir.  Bayanlarda daha sık görülen Kansızlık, bütün kan sayımı yapılarak teşhis edilebiliyor. Aneminin nedenini tanımladıktan sonra beceriksiz demirin yerine konulması ile rehabilitasyonu yapılabiliyor.

Aneminin rehabilitasyonunda en ehemmiyetli faktör doğru beslenmektir. Siz de bu şikayetleri yaşıyorsanız anemiye iyi gelen yiyeckleri anekdot rdin.

Anemiye iyi gelen gıdalar

KARACİĞER

Karaciğer, sığır eti, süt, yumurta, peynir ve balık B12 vitamini açısından çok zengindir. Bu gıdalar içinde karaciğer ise bütün bir demir ambarıdır. Arnavut ciğeri veya yaprak ciğer harcayabilirsiniz. Haftada 2-3 gün en az 100 gram kırmızı et yiyin.
Kahvaltıda en azından gün fazla yumurta yemeye çalışın.

KURU BAKLAGİLLER

Kuru baklagillerin de yoğun demir kaynağı olduğunu unutmayın. Haftada en az iki gün bir öğününüzde kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, bezelye harcayın.

CEVİZ
Ceviz müthiş bir demir kaynağıdır. Yarım kâse ceviz içi günlük lüzumunuzun dörtte birini karşılar. Yarım kase ceviz içi 3,75 mg demir kapsıyor.

SÜT MAHSULLERİ

Kırmızı etle beraber yoğurt, ayran harcamamaya çalışın. Süt mahsullerindeki kalsiyum, demirin bağlanmasını ciddi miktarda tesirler.

DENİZ MAHSULLERİ

Demir kapsayan deniz mahsulleri de anemiye iyi gelen besinler arasında. Sardalye, hamsi, midye ve istiridye lüzumunuz olan vitaminleri size sağlayacaktır.

SEBZELER

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, folik asit zenginidir. Ispanak, brokoli, kuşkonmaz ise bol ölçüde demir de kapsadığından anemiye ilaç gibi kazanç. Kesinlikle bol yeşillikli ve limonlu salata harcayın.

Ayrıca ekmek seçiminizi beyaz unlu ekmek yerine çavdar ve bütün buğdaydan yana kullanın. Günde iki kadehten fazla çay içmeyin. Zira çay, demirin emilimini ciddi oranda eksiltir. Özellikle kahvaltıdaki çayı sarih ve limon dilimli seçim edebilirsiniz.

 

YAZAR BİLGİSİ