Anne adayları grip aşısı yaptırmak için son bir hafta

11.11.2021
25
Anne adayları grip aşısı yaptırmak için son bir hafta

Havaların soğuması ile beraber özellikle çalışan anne adaylarının kendilerini soğuk algınlığı ve gripten gözetmesi gerekiyor. Aşı olmak alınabilecek ihtiyatlar arasında ilk sırada yer alırken, elleri sık sık yıkamak, bulunulan civarı havalandırmak ve gripli şahıslardan uzak durmak da öteki dikkat edilmesi gerekenler arasında…

Ferti-Jin Kadın Sıhhati ve Tüp Bebek Merkezi Muayenehane Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, anne adaylarının bu yarıyılda dikkat etmesi gerekenleri anlattı…

Salgın hale gelen ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölümcül neticelere yol açan grip virüsü, üst solunum yollarını etkilemekle kalmayıp, kimi defa tüm beden sistemlerine de yayılıyor. Bu surattan yalnızca yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar için değil, hamileler için de büyük tehlike taşıyor.

Op. Dr. Seval Taşdemir, hamilelik gibi beden mukavemetinin fizyolojik olarak eksildiği gidişatlarda gribin anne ve bebeğin sıhhatini ciddi biçimde etkilediğini, bebeğin ana rahminde gelişimini hatta anne ve bebeğin hayatını tehdit edebildiğini söylüyor. Op. Dr. Seval Taşdemir, gribin hekim hakimiyetinde atlatılmasının anne ve bebeğin sıhhati açısından çok ehemmiyetli olduğunu vurguluyor.

Grip aşısı için en ideal zaman

Ekim ayı ile Kasım ayının ilk haftasının grip aşısı için en ideal zaman olduğunu belirten Op. Dr. Seval Taşdemir, “Şayet gebeliğin 14. haftasından sonrası güz ve kış aylarına denk geliyorsa; grip aşısı yaptırmak üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için uygun bir usuldür” dedi ve ilave etti: “Grip aşısı canlı virüs kapsamadığından hamilelerde rahatlıkla uygulanabilir ve yüksek oranlarda gözeticilik sağlar. Grip aşısı üst solunum yolu enfeksiyonları açısından daha tehlikeli olan anne adaylarına ilk üç ayda da yapılabilir. Ayrıca anneye yapılacak olan grip aşısı, bebeği de doğumundan sonraki ilk 6 ay içerisinde gripten gözetebilir.”

Hekiminize sormadan ilaç kullanmayın

Gribe tutulan anne adaylarının, bebeklerine hasar vermemek için rastgele ilaç kullanmamaları gerektiğine dikkat toplayan Op. Dr. Taşdemir, laflarını şöyle sürdürüyor: “Gribin tesirleri genellikle çok ağır değildir ve bebeği doğrudan etkilemez. Ancak anne ağır bir gribe tutulursa, yüksek ateş ve uzuv sistemlerini etkileyen grip, dolaylı olarak bebeğe hasar verir. Bu nedenle, gerekli gidişatlarda hekime danışılarak bebeğe hasar vermeyen antibiyotik ilaçlar kullanılabilir.” Op. Dr. Taşdemir, gripten korunmanın en iyi yollarından birinin, salgın yarıyıllarında kalabalık yerlerde bulunmamak ve grip olan şahıslarla yakın temasa girmemek olduğunu belirtiyor.

Bol akışkan alın, civarı sık sık havalandırın

Anne adayının, grip olan şahıslarla aynı civarda bulunması gerekiyorsa, civarın sık sık havalandırılması gerektiğine dikkat toplayan Op. Dr. Taşdemir, elleri sık sık yıkamanın da gribe karşı gözetici bir temkin olduğunu belirtiyor. “Gribe tutulan anne adayı bol akışkan almalı ve muhtemelse ilaç almadan gribi atlatmaya çalışmalı. Solunum yollarının buhar yapılarak veya hasarsız boğaz pastilleri ile yumuşatılması, gerektiğinde parasetamol grubu ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlarla vitaminlerin kullanılması gribin atlatılmasına dayanakçı olabilir.”

Nebat çaylarında fazlaya kaçmayın

Anne adaylarının nebat çaylarını kullanılırken de dikkatli olmaları gerektiğini belirten Op. Dr. Seval Taşdemir, “Ihlamur, rezene, karanfil, kuşburnu, isme çayı, elma, portakal, nane çayı gibi çayları fazlaya kaçmadan harcayabilirsiniz. Ancak içeriğini öğrenmediğiniz, büyük çoğunluğu rahim kasılmalarına neden olan, hijyeninden emin olmadığınız nebat ve çaylardan uzak durun” diyerek uyarıyor.

YAZAR BİLGİSİ