Anne olmak ruhsal hastalık tehlikesini artırıyor

15.11.2021
13
Anne olmak ruhsal hastalık tehlikesini artırıyor

Anneler ve bebeklerinin hayat niteliğini artırmak, doğum evveli ve sonrası ruh sıhhatinin ehemmiyetini vurgulamak ve anne ruh sıhhati hizmet sunumunun kaliteyi ve erişilebilirliği ile alakalı farkındalık yaratmayı hedefleyen Birliğin Koordinatörü Prof. Dr. Nazan Aydın, doğum sonrası annenin ruh sıhhatinin nasıl etkilendiğini anlattı.

Beş anneden biri tehlike altında

Doğum sonrası ilk 6 ayda bir ruhsal hastalığa tutulma tehlikeyi yüzde 70’lere varıyor. Bunalım ve anksiyete gibi ruhsal hastalıklar hamilelik ve doğum sonrası yarıyılda bayanların takribî yüzde 20’sini tesirler. Çok rakamda anne ve ailenin bu vaziyetten etkilendiği söylenebilir. Bir kadının hayatı süresince psikoz tanısı ile psikiyatri servisine yatırılarak rehabilitasyon olma olasılığı doğum sonrası yarıyılda çoğalıyor.

Doğum sonrası ruhsal hastalığa tutulma oranları yüksek

Östrojen ve progesteron seviyelerinde gebelik ve doğum sonrasında yaşanan metamorfozlar bayanlarda ruh halinde farklılıklara neden olabilir. Hamileliğin tasarılı olduğu ve annenin pek çok açıdan analığa hazırlandığı bir süreçte dahi doğum sonrası ruhsal hastalığa tutulma oranları yüksektir. Doğum sonrasında tehlike altındaki bebek ve ebeveyni tanımak ebeveynin muhtemel ruhsal hastalığı yanı gizeme bebeğin tavır ve sıhhatine negatif tesirlerine karşı da koruma imkânı yaratır. Annenin ruhsal hastalığının erken tanısı ve rehabilitasyon edilmesi çocuğun gelişimini pozitif tesirler.

YAZAR BİLGİSİ