Antibiyotik etkisi yaratan yiyecekler

09.04.2022
22
Antibiyotik etkisi yaratan yiyecekler

Kışa hazırlıksız yakalanmak istemiyorsanız bedeninizi antibiyotik kadar güçlü ama bir o kadar da sağlıklı yiyeceklerle kuvvetlendirmenin zamanı geldi. Peki bedene direnç kazandıracak bu natürel antibiyotikler neler?

Turp bağışıklığınızı kuvvetlendiriyor

Sağlıklı bir gelecek için antibiyotik mukavemeti hakkında cemiyetsel bir şuur oluşması gerekiyor. Çünkü artık neredeyse en khadise hastalıkları atlatmak için dahi antibiyotik kullanılıyor. Oysa ki, bilimsel araştırmalar, gereksiz antibiyotik kullanımının bedenin mikroplarla savaşma maharetinin eksilttiğini ortaya koyuyor. Bunun için bedeni antibiyotik kullanmadan natürel yöntemlerle kuvvetlendirmek gerekiyor. Bu natürel eforların başında da turp geliyor. Siyah ya da kırmızı olsun turp, en ehemmiyetli antioksidan olarak öğrenilen flavonoidlerden zengindir. Bağışıklık sistemi için ehemmiyetli bir kaynak olan C vitaminini yüksek oranda kapsar. Sağlıklı bir fert her gün orta boy bir kase kadar rendelenmiş turp tüketebilir, salatalarına ekleyebilir. Bu neredeyse günlük C vitamini ambarınızın yarısını doldurmaya yetecektir. Bronşit ve öksürük gibi rahatsızlıklarda da siyah turpun etkisi çok yüksektir.

Sararmış pırasayı tüketmeyin

Birçok kişi tarafından hoşlanılmasa da pırasa, bağışıklığı kuvvetlendirmede ehemmiyetli bir sağlık ambarıdır. K ve C vitamini, manganez, demir ve folat gibi mineraller açısından zengin olan pırasa; grip, nezle, soğuk algınlığı ve öksürük gibi meselelerin kısa vakitte atlatılmasına destek olur. Hem pişmiş hem de ham olarak salatalarda tüketilebilir. Allisin kaynağı soğan, sarımsak kadar yararlı bir gıdadır. Pırasanın taze olması çok ehemmiyetlidir. Pırasa seçerken yapraklarının yeşil olmasına dikkat edin. Sararmış ise tüketmeyin.

Günde bir kivi natürel antibiyotik

Kış aylarında her gün ya da gün fazla olarak bir kivi tüketebilirsiniz. Kivi, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yanında bu soğuk havalarda size enerji de verecektir. Sağlıklı bir ara öğün meyvesi olan kivi, portakal mandalina kadar ehemmiyetli bir C vitamini ambarıdır. Hatta C vitamini yüzdesi 100 gram başına 154 neredeyse portakalın iki katı oranındadır. Güçlü bağışıklık sisteminin ehemmiyetli parçalarından biri sağlıklı bir sindirimdir. Kivi, sindirim sistemini lifli yapısı ile harekete geçirir ve sağlıklı bir sindirim sistemi oluşmasına destek olur.

Narı kestikten sonra hemen tüketin

Bağışıklık sistemi hastalıklarla savaşta en ehemmiyetli kalkanımız. Bu kalkanı daha güçlü hale getirmek için en ehemmiyetli dayanakçılar biri de her bir tanesi ile sağlık ambarı olan nar meyvesidir. Evet azıcık ataması, ayıklaması güç olabilir; ama bağışıklık sistemine katkılarının yanında bu bir hiç diyebiliriz. Çok yüksek seviyede antioksidan kapsamasının yanında C vitamini ve potasyum kaynağıdır. Nara kırmızı rengini veren antosiyanin bileşeni ile birçok hastalığa karşı kalkan vazifeyi üstlenir. İster taneli isterseniz de suyunu tüketebilirsiniz. Salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Ancak vitamin kaybının olmaması için kesildikten kısa bir sonra tüketilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ