Aşkınızı genetiğiniz tanımlıyor

12.10.2021
11
Aşkınızı genetiğiniz tanımlıyor

Hormonları beynimiz hakimiyet ediyor. Beynimizdeki aşk işlevini genlerimiz hakimiyet ediyor. Dolayısıyla aşkın esasında reelinde genlerimizin hakimiyet ettiği asap hücrelerimizin olduğunu söyleyebiliriz.

Trakya Üniversitesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanı Yrd.Doç.Dr. Hakan Gürkan, hormonları beynin hakimiyet ettiğini belirterek, “Beynimizdeki aşk işlevini genlerimiz hakimiyet ediyor. Dolayısıyla aşkın esasında reelinde genlerimizin hakimiyet ettiği asap hücrelerimizin olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Gürkan, hem nöronların hem de genlerin tesiriyle aşkın oluştuğunu söyledi. Aşkla alakalı yapılan bilimsel çalışmalara değinen Gürkan, şöyle devam etti: Şöyle ki birbirini hiç tanımayan çiftler bir etrafa alınıyor ve birbirlerine resimleri gösteriliyor. Daha sonra bu çiftlerden kendilerine yakın olanı seçmeleri isteniyor. Şahıslar karşı türden birinin resmini seçiyor. Daha sonra bu şahısların bir hafta hiç değiştirmeden giydiği tişörtleri alınıp kavanoza konuluyor. Ve o kavanozdaki tişörtler şahıslara koklatılıyor. Kokusunu kendilerine yakın sezdikleri kavanozu tanımlamaları isteniyor. Çalışmanın sonunda kavanozdaki tişörtün kime ait olduğuna bakılıyor. Kendilerine yakın sezdikleri kokunun, reelinde ilk resimde seçtikleri bireyle aynı birey olduğu görülüyor.”

Aşkınızı genetiğiniz tanımlıyor

Aşkın hormonlarla alakalı olduğunu anlatan Gürkan, “Hormonları beynimiz hakimiyet ediyor. Beynimizdeki aşk işlevini genlerimiz hakimiyet ediyor. Dolayısıyla aşkın esasında reelinde genlerimizin hakimiyet ettiği asap hücrelerimizin olduğunu söyleyebiliriz. Aşık olunacak bireyi genetik servet tanımlıyor. Aşk beyinle başlıyor, kalple bir ilgisi yok” diye konuştu.

Aşkın tamamen beyinde yaşandığını bildiren Yrd. Doç. Dr. Gürkan, beynin aktivasyonu neticeyi hormonların salgılanmasıyla aşktan dolayı kalp çarpıntısı yaşandığını öne sürdü.

Oğul anne, kız çocukta baba profili ortaya çıkıyor

Gürkan, şahsın anne ve babasını rol model almasının sebebinin genler ve özümseme ile alakalı olduğunu söyledi. Oğlun annesini, kız çocuğun da babasını daha çok özümsediğini anlatan Gürkan, şöyle devam etti: “Başka Bir Deyişle bayanlar daha çok babalarına yakın profilde sezdikleri bireyi kendilerine eş adayı olarak seçiyorlar. Ama kızın babadene olan düşkünlüğü daha sonraki yaşantısında kendi yaşamını birleştireceği erkek adayını babasının profilinde birisinin olmasını arzu ettiğinden dolayıdır. Bu gidişatta şahsın anne ve babayı rol model alması tesirlidir. Bu mevzuyla alakalı bilinçaltımızda da birtakım vakalar yaşanıyor. Üst benliğimizde birtakım vakalar yaşanıyor. Ancak alt benliğimizi genler idarıyor. Alt benlikte genlerin işlevselliği mevzubahisidir.”

YAZAR BİLGİSİ