Atatürk’ün gençleriyiz biz!

14.07.2021
111
Atatürk’ün gençleriyiz biz!

.jpg

Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anna ve Gençlik Spor Bayramı. O yüce komutan, gençlerin ve özellikle kadınların eğitimine her zaman çok değer verdi ve onların iş dünyasına girmesi için üstün mücadele gösterdi. Bu mevzudaki kararlılığını manevi kızlarının yaşamlarında da görüyoruz.

14492.jpg

Ülkü Adatepe

Atatürk’ün en minik manevi kızıdır. Atatürk, 9 aylıkken Ülkü’yü Çankaya Köşkü’ne aldırdı ve azıcık geliştiğinde onu yurt gezilerine götürmeye başladı. Seneler boyu kullanılan ünlü Türk abecesi kapağında Atatürk’ün isteği üzerine Atatürk’ü küçük Ülkü’ye harfleri öğretirken gösteren İhap Hulusi tarafından yapılmış fotoğrafları yer aldı. Ülkü, Atatürk’ün çocuk sevgisinin sembolü oldu.

14493.jpg

Manevi babası Atatürk can verdiğinde Ülkü altı yaşındaydı. Atatürk’ün vefatından sonraki yarıyılda eğitimini bitirmedi. Genç yaşta evlendi. İlk konutluluğunu Atatürk’ün bir öteki manevi kızı olan Sabiha Gökçen’in amcasının oğlu olan üsteğmen Fethi Doğançay, ikinci konutluluğunu yağ tüccarı Yeşua Bensusen, üçüncü konutluluğunu ise işadamı Öke Adatepe ile yaptı. İlk konutluluğundan iki oğul sahibi oldu.

14494.jpg

Sabiha Gökçen

Atamızın Türk kadın tarihine damgasını vuran evlatlık kızıdır. Atatürk anne-babasını kaybeden ve güç koşullarda yaşayan Sabiha Gökçen’i evlat edinme mevzusunda hiç kuşkuya düşmemiştir. Dil başta olmak üzere eğitimine çok ehemmiyet verdiği Sabiha Gökçen 1935’te Türkkuşu’nun açılış merasiminde yapılan planör şovlarından etkilenerek havacılığa alaka duydu. Atatürk’şöhret de destek vermesi ile 1935’te Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na girdi, Ankara’da yüksek planörcülük brövelerini aldı.

14495.jpg

25 Şubat 1936’da ilk kez motorlu uçak ile uçmaya başladı. Sabiha Gökçen, Mustafa Kemal Atatürk ile Fransa imali hafif bombardıman uçağı Breguet 19’un önünde Dersim Harekâtı’nda kullanılacak bir bombayı meblağken Gökçen’in, uçuş eğitimde gösterdiği galibiyetlerden dolayı, Atatürk kendisine şunları söyledi:

“Beni çok mutlu ettin. Şimdi artık senin için tasarladığım şeyi açıklayabilirim. Belki de dünyada ilk askerî kadın kaptan olacaksın. Bir Türk kızının dünyadaki ilk askerî kadın kaptan olması ne onur edici bir vakadır, varsayım edersin değil mi? Şimdi şipşak harekete geçerek seni Eskişehir’deki Tayyare Okulu’ne yollayacağım. Orada özel bir eğitim göreceksin.”

Dünya tarihinde ismini yazdıran 20 havacı arasındaki tek kadın kendisidir. İsmiyle anılan havalimanımız bulunmaktadır.

14496.jpg

Afet İnan

Afet Hanım, 1925 senesinde Redd-i İlhak İlkokulu’nda yeni vazifeye başladığı sırada bir çay ziyaretinde cumhurbaşkanı Atatürk ile tanışma fırsatı buldu. Hemşerisi olması nedeniyle Atatürk’ün dikkatini çekti. Yabancı dil eğitimi almak istediğini ifade eden Afet Hanım’a Atatürk hemen destek oldu.

Fransızca tercümeler yapmaya başlayan İnan tarih hocalığı imtihanına da girerek yeterlilik evrakı aldı.

Kadın hakları üzerinde çalışmaya ilgi duyan Afet Hanım, Atatürk’ün isteği üzerine 3 Nisan 1930’da Türk Ocağı’nda Türk kadınlarının tercih haklarına ait bir konferans verdi. Bu konferans, Afet İnan’ın verdiği ilk konferanstı. Bu konferans için zamanın en ünlü hatibi Hamdullah Suphi Bey’den dersler alan Afet Hanım’ın giyeceği kıyafeti bizzat Atatürk çizmiş ve gömleği için kendi pırlanta kol düğmelerini hediye etmişti.

14502.jpg

Çok güçlü bir eğitimi olan Afet İnan, Türk Tarih Kurumu’nda öncelikle astbaşkanlık yapmış, liselerde okutulan tarih kitabının yazılmasında katkıda bulunmuştur. Mimar Sinan’ın Türk olup olmadığı mevzusundaki müzakereleri Atatürk’ün izin ve desteğini tamamlamıştır.

1942’de doçent, 1950’de profesör olduğunda ilk kere çocuk ve kadın haklarından bu kadar yüksek sesle bahsedilmeye başlanmıştı.

14504.jpg

Atatürk’ün öteki manevi çocukları Fikriye, Nebile, Rukiye, Zehra, Çoban Mustafa, İhsan ve ehemmiyetli adlardan Abdurrahim Tuncak’tır.

Kaynak: Wikipedia

14509.jpg
YAZAR BİLGİSİ