Ayakların baş parmaklarında oluşan çıkıntılara Sindrella estetiği ile çözüm bulabilirsiniz!

26.03.2021
152
Ayakların baş parmaklarında oluşan çıkıntılara Sindrella estetiği ile çözüm bulabilirsiniz!

Ayakların baş parmaklarında çıkıntı oluşmasıyla alana gelen biçim bozukluğu şahsın hayat niteliğini bozarken sızıya yol açıyor. Ağırlıklı olarak bayanlarda görülen bozukluğun Sindrella estetiği ile giderebildiğini ifade eden uzmanlar, yüksek topuklu ve dar burunlu kunduraların seçim edilmemesi gerektiğini dikkat topluyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Özyazgan, “Halluks Valgus” denilen ve ayak baş parmağı çıkıntısı olan biçim bozukluğunun kimi zaman sızılara da neden olabildiğini söyledi.

Ayak baş parmaklarında yanlara doğru olan çıkıntı ve görüntü bozukluğunu gidermenin “Sindrella estetiği” denilen harekâtla muhtemel olduğunu belirten Op. Dr. Ahmet Özyazgan, “Bu rehabilitasyonda çıkıntıya neden olan kemikleri törpüleyerek düz hale getiriyoruz” dedi.

Yüksek topuklu kunduralara dikkat!

Harekâttan sonra rahatsızlığın yineleme ihtimalinin bulunmadığını kaydolan Op. Dr. Ahmet Özyazgan, “Bu hastaların yüksek topuklu dar burunlu kunduralardan sakınması gerekmektedir” ihtarında bulundu.

Her mevsimde kasvet oluşturuyor

Hastalığın her mevsimde görülebileceği ve meselelere yol açabileceğini ifade eden Op. Dr. Ahmet Özyazgan, “Kış aylarında özellkle kapalı kunduralar sızı şikayetlerinin çoğalmasına neden olurken yaz aylarında hanımların sarih kundura ve terlik giyme isteği çoğalmaktadır. Ayaklardaki bu meselelerin Sindrella estetiği ile çözülmesi muhtemeldir. Ayaklardaki şikayet ve meseleler ertelenmemeli, rahatsızlıklar için kesinlikle bir ortopedi uzmanına müracaat etilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Erkeklerde de görülebiliyor

Hastalıkta genetik olarak geçiş olduğuna dair bir bilgi bulunmadığını kaydolan Op.Dr. Ahmet Özyazgan, bayanlarda erkeklere oranla daha sıklıkla görülen hastalığın erkeklerde görülmesi halinde de işlem yapıldığı dikkat çekti

YAZAR BİLGİSİ