Ayran perhizi nedir bereketleri nelerdir?

05.05.2021
20
Ayran perhizi nedir bereketleri nelerdir?

Ayranın içerisinde bulunan başka bir deyişle probiyotik olarak adlandırılan aynı zamanda sağlık açısından oldukça verimli olan bakteriler yer almaktadır. Bugün hem sizi afallatacak hemde sağlık açısından oldukça sağlıklı bir perhiz ile karşınızdayız. Ayran perhizi nedir, ayran perhizi nasıl yapılır, bereketleri nelerdir? gibi sualleri sizler için derledik…

Sağlık açısından oldukça verimli olan bir meşrubat olan ayran bir kadeh az yağlı ayranda, 9 gram karbonhidrat 6 gram protein, ve 3 gram yağ kapsamaktadır. Bunlara ek olarak ayran, mikro gıda maddesi olarak, kalsiyum, fosfor, riboflavin, potasyum gibi vitamin ve mineralleri kapsamaktadır. Çoğu zaman asitli meşrubatları harcamak yerine ayran seçim edilmektedir. 

Ayran hakkında yapılan açıklamalara göre kapsadığı kalsiyum ile ilgili olan iştahı etkilemesi ile ilgilidir. Yapılan araştırmalara göre beslenmede yeterli kalsiyum olmadığında beynin besin alımını teşvik edici tesirlerinin olduğu söylenmektedir. Bu vaziyet, kalsiyum kaynaklarına yer vererek önlenebilir. 

Ancak ayranın kilo kaybı ile alakalı söylenenlere göre proteinle olan ilgisidir. Protein içeriğinden dolayı tokluk sağlaması bedenin metabolik süratini çoğaldırarak ekstra ısı enerjisi üretebilme tepkini vardır ve adale gelişimini takviyeler. Ayrıca ayran akışkan formda olduğundan midede hacim kaplayarak daha süratli doygunluk sağlar ve içeriğinde bulunan tuz, muhtelif elektrolitler ve su sayesinde, kuruluk vaziyetini ortadan kaldırmaktadır.

AYRAN PERHİZİ NASIL UYGULANIR?

Ayran perhizini uygularken tuzsuz, yağsız ve hazır yoğurt yerine el imali yoğurt ile takribî olarak 1 hafta süresince harcanarak yapılan bir perhizdir. Bu perhizde rastgele bir şeker bulunmaması gerekmektedir. 1 haftanın sonrasında şahıs banal beslenmesine devam edebilmektedir. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.