Az yatmanın hasarları nelerdir hasta ediyor!

22.04.2021
52
Az yatmanın hasarları nelerdir hasta ediyor!

Uzmanlar uyarıyor! Yeteri kadar yatmayan bireylerin soğuk algınlığına tutulma tehlikesinin daha çok olduğunu söylüyor.7 saatten az yatanlar, 8 saat ve üzeri yatanlarla mukayese etildiğinde 3 kat daha fazla soğuk algınlığına tutulma tehlikeyi taşıyor.Bu noktada uyku kumpası sıhhat açısından ehemmiyet taşıyor.Peki az yatmanın hasarları nelerdir? İşte bu sualin yanıtını sizler için bildik.

AZ UYKU HASTA EDİYOR

Kumpaslı egzersiz yapma, bol taze meyve ve sebze harcamak, vitamin desteği almak, balanslı beslenmek, bol akışkan almak, kapalı ve havasız etraflarda geçirilen zamanları kısaltmak, etrafı sık havalandırmak, mevsime geçimli giyinmek, hasta bireylerle temasta bulunmamak, ellerimizi sık sık ve sabunla yıkamak,öpüşme ve el sıkışmalarını eksiltmek,yeterli müddet ve nitelikli uyku yatmak gibi şeyler hastalıklara karşı tesirli oluyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRMEK GEREKİYOR

Mekteplerin açılması ve insanların kapalı etraflarda daha çok süre geçirmesi sebebiyle, hastalıklar daha basit taşınıyor ve bulaşması da daha basit oluyor. 200’den fazla virüs soğuk algınlığına neden oluyor. Bu virüslerin hepsine tesirli bir ilaç bulunmamaktadır. Hasta Olmamak için mikropların bedene girmesini önlemek ve virüs hamlelerini önlemesi için bağışıklığı artırmak ehemmiyetlidir.

HORMONAL FARKLILIKLAR OLUŞMAYA BAŞLIYOR

Uzmanlar, “Yazın sarih havada geçirilen zamanlar, denizler, ormanlar, parklar güzle beraber yerini konut ve iş yeri arasındaki kısır döngüye, trafik stresine, çoğalan iş yüküne, çoğunlukla televizyon başında geçirilen zamana vazgeçtiğinde buna müteveccih korunma mekanizması geliştiremeyen bireylerde güz bunalımına girme olasılığı çoğalıyor. Bu mevsimde beden depoladığı bir hayli vitamin ve antioksidanları harcıyor. Mevsim başkalaşımında insanlarda, bir ekip hormonal farklılıklar oluşuyor. Bütün bunlar bağışıklık sisteminde zayıflamaya neden oluyor. İnsanlar basitlikle enfeksiyonlara tutuluyorlar”diyor.

GRİP ÖLÜMCÜL SEYREDEBİLEN ENFEKSİYON

Uzmanlar, “Bu mevsimde çoğalan enfeksiyon hastalıklarından grip enfeksiyonuna dikkat edilmesi gerekiyor. Grip influenza A, B ve C virüslerinin neden olduğu viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Hatta öyle ki, grip ölümcül izleyebilen enfeksiyondur. Özellikle tehlike grubuna giren hamileler, 65 yaşın üzerindeki bireyler, kronik kalp, akciğer, böbrek, karaciğer hastalığı, diyabeti olanlarda, immünsupresif hastalarda daha ağır ilerleyebiliyor. Gribal enfeksiyon virüsleri başta şahıstan bireye, öksürük veya aksırma yoluyla dağılmaktadır. Bazen lekeli bir yüzeye değdikten sonra ağza veya burnu değen insanlar da enfekte olabilmektedir. Bu sebeple mevsim başında grip ve zatürre aşılarının yaptırılması ehemmiyetlidir” diyerek dikkatli olunması mevzusunda uyarıyor.

 

YAZAR BİLGİSİ