Bacaktan gelen ölümcül risk

08.04.2022
25
Bacaktan gelen ölümcül risk

Ani başlangıçlı göğüs sızısı ve soluk darlığı ile bulgu veren Akciğer Embolisi, bacaktaki pıhtıdan kopan parça ya da parçaların, ebadına göre akciğer atardamarının ana gövdesinde, dallarının bir veya birkaçında tıkanmaya neden olarak ani vefatlara neden olabiliyor. Ana damarlardan biri tıkandığında ise büyüyen vaziyet “Masif Pulmoner Emboli” olarak adlandırılıyor ve hastalar için vaziyet oldukça ciddi ebatlara erişebiliyor.

Akciğer Embolisi’nin, başta akciğerler ve kalp olmak üzere bir hayli uzvun çalışmasını etkilediğini ve hayati tehlikenin çok yüksek olduğunu belirten Acıbadem Fulya Sağlık Kurumu Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, “Hastalığın kaynağı hemen tüm hadiselerde Derin Ven TrombozuDVT’dur. Bacak derin toplardamarlarında oluşan kan pıhtısı, olduğu yerden koparak akciğer atardamarını tıkar ve Akciğer Embolisi’ne neden olur. Bu surattan DVT geçirmiş bireyler, Akciğer Embolisi açısından da tehlike altındadırlar. Bunlar haricinde kırık kemiğin iliğinde bulunan yağlı madde, gebelik, doğumda amniyotik akışkan ve madde kullanımı ender de olsa hastalığa neden olabilen vaziyetlerdir” dedi.

Dr. Cem Arıtürk, büyüyen Akciğer Embolisi’nin yaygınlığına ve ciddiyetine göre bulguların değişmekte olduğunun altını çizdi: “Soluk almada güçlük, batıcı göğüs sızısı, öksürük, öksürükle beraber kan gelmesi, çarpıntı, tansiyon düşüklüğü, ani kalp durması gibi şikayetlerden biri veya birkaçı alana gelebilir.”

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ