Baş sızısı sebepleri nelerdir ılık bir duş ile tüm sızılardan kurtulun!

28.04.2021
145
Baş sızısı sebepleri nelerdir ılık bir duş ile tüm sızılardan kurtulun!
Baş sızısı nasıl geçer? Baş sızısının sebepleri nelerdir? Bir çok neden bağlı olan baş sızısından kurtulmak için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

ILIK SUDA DUŞ!

Gün içinde gerilen adaleleri rahatlatmak için ılık bir duş yapın. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. Ilık duş adaleleri hafifleterek baş sızısından korunmazında destekçi olacaktır. 

dus-almak-4OxS.jpg

Kimi zaman stresten, kimi zaman uykusuzluktan kimi zaman da az su içmek gibi yaptığımız kusurlu tavırlardan baş sızısı yaşıyoruz. Genellikle hafif veya orta şiddette tüm baş bölgesinde ağırlık, gerginlik olarak sezilen gerilim tipi baş sızıları pek çoğumuzun hayat niteliğini negatif etkiliyor. Gerçeğinde günlük yaşamımızda yapacağımız küçük farklılıklarla gerilim tipi baş sızısından korunabileceğimiz söyleyen Liv Hospital Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Öztürk Yavuz alınması gereken tedbirleri anlattı.

STRESİ HAYATINIZDA ÇIKARMA SÜREYİ!

Günlük hayat niteliğini bozan bunalım ve anksiyete gibi psikiyatrik bozukluklar baş sızısını tetikleyen ehemmiyetli faktörlerden. Yoğun stres altında olduğumuz yarıyıllarda çok kısa müddetliğine de olsa civardan uzaklaşmak, kendimize zaman ayırmak, stresten ve baş sızısından korunmamızı sağlayacaktır.

stres-yapmak-X2rr.jpg

SICAK VEYA SOĞUK SU  

Sıcak veya soğuk uygulaması özellikle gerilim tipi baş sızılarından kurtulma da çok işe yarıyor, gergin adaleleri hafifleterek baş sızısından kurtulmada destekçi oluyor. Sıcak uygulamayı ılık bir havluyla, soğuk uygulamayı ise bir beze ufak buz torbalarıyla yapabilirsiniz. Şakak ya da boyun bölgesi üzerinde bir süre tutun ardından 20 dakikada bir olmak üzere uygulamayı 3 kere yineleyin. Baş sızısından kurtulmanızda destekçi olacaktır.

bas-agrisi-RKzS.jpg

KUMPASLI UYKUNUN TESİRİ ÇOK FAZLA!

Nitelikli uyku sıhhatimiz için en az su içmek kadar nitelikli büyük ehemmiyet taşıyor. Özellikle uyku sırasında salgılanan melatonin hormonu, bedenimiz için oldukça yararlı. İyi bir uykunun başlıca miktarı ise sabah dinç uyanmak ve gün içinde devingen sezmek. Uyku kumpasınızı günde 6 saatten az, 10 saatten de fazla olmamak biçiminde tertip edin. 

uyumak-KEp9.jpg

EGZERSİZ YAPMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN!

Kumpaslı egzersiz demek baş sızılarının eksilmesi demek. Kumpaslı yapılan egzersiz mutluluk hormonunun salınmasını sağlıyor, kan dolaşımına tertip ediyor ve adaleleri gevşetiyor.

gzersiz-yapmak-P2px.jpg

KUMPASLI BESLENİN ÖĞÜN SIRALAMASI EHEMMİYETLİ!

Uzun süren açlık baş sızısını tetikleyebiliyor. Bu surattan öğün sıçramamak gerekiyor. Ara öğünlerle beraber günde 5-6 öğün beslenmeyi umursamama etmeyin. 

duzenli-beslenmek-X996.jpg

DURUŞUNUZA DİKKAT! HER ZAMAN DİK DURUN

Yanış duruş adalelerin gerginliğini artırarak sıhhat açısından pek çok probleme yol açabilir. Adalelerin gerginliğini eksilmek ve baş sızılarını önlemek için doğru duruş çok ehemmiyetli. Bedeninizin dik olmasına dikkat etmelisiniz. 

dik-durmak-mKvq.jpg

RAHATLAYIN!

Baş sızılarını önlemek için stresten uzak durmak ve muhtemelse hafifleyebilmek çok ehemmiyetli. Bunun için derin soluk alma, yoga, tutum terapileri ile akupunktur gibi hafifleme terapilerinden yararlanabilirsiniz. Rahatlamayı muvaffak olduğunuzda beyninizdeki serotonin seviyeyi çoğalacak ve baş sızısından korunacaksınız.

evseyin-T75y.jpg

BOL BOL DİNLENİN KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN

Aşırı bitkinlik de gerilim tipi baş sızısına neden oluyor. Bu surattan dinlenmek ya da istirahat etmek sızıyı önlemek için çok ehemmiyetli. Dinlenmeye geçildiğinde kan dolaşımı tertip edilmeye başlıyor, böylece tüm uzuvlara, özellikle de beyne oksijen girişi çoğalıyor. Beyinde çoğalan oksijen girişi sızıda gözetici tesir gösteriyor. 

dinlenmek-XSmJ.jpg

BOL BOL SU İÇMEYİ UNUTMAYIN!

Hayat kaynağımız olan su, kan dolaşımını basitleştiriyor ve bedene zorunlu olan elektrolit ile minerallerin balansını sağlıyor ve baş sızılarında gözetici tesir yapıyor. Bu sebeple günde 2 litre su harcamak çok ehemmiyetli. İçki, kafein ve şeker tüketimini de eksiltmek kan dolaşımına hafifletiyor ve sızı yapıcı maddeleri uzaklaştırıyor. 

su-icmek-zLqB.png
YAZAR BİLGİSİ