Başkalarına hayır demek için ne yapılmalı? Başkalarına hayır diyebilmek için teklifler nelerdir?

07.05.2021
31
Başkalarına hayır demek için ne yapılmalı? Başkalarına hayır diyebilmek için teklifler nelerdir?

İş yerinde yoğun bir hafta geçirdiniz, haftasonunuzu dinlenmek için yalnızca kendinize ayırmak istiyorsunuz fakat bütün pijamalarınızı giydiniz uyuyordunuz ki dostunuzdan pat diye bir telefon geldi ve telefonda takviyenize lüzumu olan bir dostunuz için apar topar hazırlanıp çıktınız. Buraya kadar bir problem yok elbette dostlar bugünler içindir…

Fakat bu gidişat size azıcık tanıdık geliyor mu? Azıcık düşününce bu sahnelerin gerçeğinde yaşamınızda aralıksız olarak yinelendiğinin ve aralıksız olarak birilerinin peşinde koştuğunuzun farkına varacaksınız. Tabiki de empati yapmak hoş bir şey fakat gereğinden fazla empati yapmanın da anlamı yok! Bir yerden sonra bu gidişat sizi rahatsız etmeye başlıyorsa ve kendinize süre ayırmak yerine aralıksız olarak çevrenizdeki şahıslara evet diyorsanız artık bu gidişata bir son verme zamandı geldi demektir! 

insanlara hayır demenin yolları nelerdir

Bazen limiti aşmamak şartı ile ‘egoist’ olmak gerekiyor! Bu bir başkasının yaşamını etkilemeyecek seviyedeyse bizce bir problem yok. Zira bazen insanlara hayır diyebilmelyi bilmelisiniz, aksi takdirde insanlar bu gidişatı fırsata çevirip size karşı kullanabilirler. Bu vaziyetten bırakabilmeniz için küçük bir yazı hazırladık…

‘Evet’i doğru yerde kullanın!

Dost civarında veya ilişkilerde bir tasarı yapılıyorsa ve siz gerçekten gitmek istiyorsanız evet yanıtını vermelisiniz. Aksi takdirde eğerki o tasarıda dahil olmak istemiyorsanız sırf karşınızdaki şahıs mutlu olsun diye bir şeyleri kabul etmeyin! Hayır dediğiniz zaman kabahatlilik sezmeyin zira azıcık düşünecek olursanız çevrenizdeki insanların size hayır diyebildiği tümceleri anımsayabilirsiniz. 

‘Hayır’ın gerekçesi olmaz neyse o!

Size dayatılmak istenilen bir mevzuda veya sunulan bir öneride hayır dediğiniz zaman mazeretlerinizi açıklamaya çalışmayın hayır dediğiniz için kabahatlilik psikolojisine kapılıp sebeplerinizi sıralamaktan bırakın. Aksi vaziyette karşı taraftan alacağınız tepkiler ”Gerçeğinde çok da ehemmiyetli dokunulmuş” veya ”o zaman daha sonra yapabilirsini” gibili tümcelere maruz kalmanıza neden olabilir.

Aralıksız özür dilemeyin!

En minik şeylerde aralıksız olarak özür dilemeyin. Evvel durun bir soluk alın ve ortada gerçekten özür yalvarması gereken bir gidişat olduğunda özür dileyin ama bunu sık sık yapmayın.

Fikrinizi söylemekten çekinmeyin!

Dost grubunuzla veya sevgilinizde yemek yemeye gittiniz çoğunluk bir A lokantasına gitmek istiyor fakat siz daha evvel o lokantaya gittiniz ve yemeklerini sevmediniz. O halde düşüncelerinizi karşı tarafa iletmekten çekinmeyin fikrinizi söyleyin ve her zaman düşüncelerinizde dürüst olun!

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.