Batık tırnağa karşı ne yapılır?

07.07.2021
117
Batık tırnağa karşı ne yapılır?

.jpg

Tam yükümüzü taşıyan ayaklarımızın sıhhati ehemmiyetlidir. Tırnak sıhhatimizde ayak sıhhatimizin ehemmiyetli bir parçasıdır.

Son derece acı veren tırnak batıkları yaşam niteliğimizi ehemmiyetli miktarda tesirler. En çok ayak başparmaklarda olmakla birlikte tüm tırnaklarda batık büyüyebilir.

Ayak tırnağının kendi özel yapısından kaynaklanan bu problem; yanlış pabuç seçimiylede büyüyebilir.

Amerikan Sağlık Kurumu Cildiye Kliniği’nden Dr. Ayfer Aydın’dan batık tırnağın teşhis ve rehabilitasyonu ile alakalı bilgi alıyoruz.

27088.jpg

Batığın bir hayli nedeni var

Sivri uçlu kunduralar giyinmek tırnaklarda batık gelişimini kolaylaştırabilir. Tırnak mantarı gibi bazı tırnak hastalıklarının tırnakta oluşturduğu biçim bozuklukları, tırnakta kalınlaşmalar, tırnakların kusurlu ve çok dibinden kesilmesi, travmalar, hamilelik yarıyılı; batık büyümesinin öbür nedenleri arasındadır.Tırnak batıklarında en büyük mesele ızdırap veren ağrıdır. Bu ağrı bazen bireyin yaşam niteliğini ciddi ebatta tesirler. Günlük yaşamında, iş yaşamında, gece yatarken ağrı mesele yaratabilir. Aynı zamanda batık tırnak, tırnak yatağında enfeksiyon gelişimine ve tırnaklarda daha kolay mantar yaradılışına da zemin hazırlar.

27089.jpg

İlk müracaat etilen yer: Kuaförler

Batık tırnaklar özellikle bayanlarda ağrının yanısıra; estetik görünümü de bozduğu için istedikleri kundurayı giyinmelerine de mani olur.Bu gidişatta hastaların ilk müracaatı genelikle kuaförlerdir. Pedikürle batık tırnağın bası yapan kısmı kesilerek geçici olarak ağrı dindirilir.Ardından muhtelif merkezlerde uygulanan ılık kompresler, pamuk veya tel sistemi ile yatağın genişletilmeye çalışılması ile çözüm aranır.Ancak tırnağın yumuşak dokuya batmasındaki temel neden olan tırnağı uzatan kök ordan uzaklaştırılmadıkça yapılan tüm geçici harekâtlar netice vermeyecektir.Bu hastalara yapılan ehemmiyetli bir yanlış ise tırnağın tam olarak çekilmesidir. Tam olarak çekilen tırnak neyazıkki aynı biçimde geri çıkacaktır.

22570.jpg

Çözüm kolay

Kesin çözüm; son derece kolay ve efektiftir. Yalnızca batık olan kısımın çıkarılması ile mesele çözümlenir.Batık olan kısım yerel anestezi ile uyuşturulduktan sonra tırnak yatağı ile beraber ince bir şerit halinde çıkarılır.Yalnızca batığı oluşturan ve onu uzatan yatak, başka bir deyişle kök kısım törpülenerek yine batık tırnak oluşması da önlenmiş olur.Son derece efektif olan bu operasyonla batık tırnak rehabilitasyon edilir. Harekât çok kısa vakitte tamamlanır.

22568.jpg

Harekât sonrası istirahat zorunlu değil

Harekât sonrasında rastgele bir istirahat yarıyılı zorunlu değildir, aksine hasta batık olan kısım artık çıkarıldığı için gevşemiştir ve hemen günlük yaşamına ve iş yaşamına dönebilir.
Enfeksiyon gelişim tehlikesini önlemek için gerek görülürse kısa süreli sistemik antibiyotik veya topikal olarak uygulanabilecek kremlerle rehabilitasyon bitirilmiş, hasta sıhhatine kavuşmuş olur.

22569.jpg
YAZAR BİLGİSİ