Bebeğinizi kışın konuta kapatmayın

18.11.2021
25
Bebeğinizi kışın konuta kapatmayın

İçimizi ısıtan güneş ışığının bereketleri saymakla bitmiyor. Bedenin D vitamini gereksinimini büyük miktarda karşılayan güneş ışığından yazın ve kışın da yararlanmamız gerekiyor. Özellikle bebekler ve büyüme çağındaki çocukların yazın olduğu kadar kışın da diş ve kemik gelişimi için son derece ehemmiyetli olan D vitaminin natürel olarak güneşderi almaları ehemmiyetli. Ancak bu tek başına yeterli değil. Sağlıklı bebekler ve çocuklar için D vitamini yardımı koşul. Okan Üniversitesi Sağlık Kurumu Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Evrim Şenkal, D vitaminin bedende kalsiyum balansının sağlanması ve kemik sıhhatinde faal rol oynadığını söyledi.

D vitamini kemik ve adale sıhhati için zorunlu

D vitaminin bedendeki kalsiyum ve fosfor balansını sağladığını anlatan Şenkal, “D vitamini kemik ve adalelerin sıhhati için zorunludur. Yapılan son çalışmalar D vitamini noksanlığının, tip 1 diyabet, barsak hastalığı, duygu-gidişat bozuklukları, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, meme, prostat, barsak gibi kanserler ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, yiyecek alerjileri, astım gibi rahatsızlıklar da düşük D vitamini seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir” dedi.

Balık D vitamini ambarı

D vitamininin karaciğerde ve böbrekte metabolik olarak etkin formlarına dönüşen bir ön hormon olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Evrim Şenkal şöyle devam etti: “D3 vitamini ciltten ultraviyole ışınları başka bir deyişle güneşin faydalı ışınlarını alarak bedende çözülerek verimli hale dönüşür. D2 vitamini, nebatlarda bulunan ve öteki perhizle aldığımız biçimidir. En çok balık somon, sardunya, uskumru, balık yağı, karaciğer, et ve yumurta sarısında bulunur. Gıdalar D vitamini ile kuvvetlendirilmediğinde ya da dayanak D vitamini alınmadığında perhizle alınan D vitamini %10’un altındadır. Amerika’da süt ve süt mahsulleri, portakal suları, ekmek, hububatlar ve yöntem mamalar D vitamini ile kuvvetlendirilmiştir.”

Anne karnından itibaren D vitamini

Bebeklerde ve çocuklarda sağlıklı gelişim için D vitamini desteğinin ehemmiyetine dikkat toplayan Okan Üniversitesi Sağlık Kurumu Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Evrim Şenkal, hamilelik yarıyılında da hem annenin hem de bebeğin sıhhati için D vitamini yardımı yapılması gerektiğini ifade etti. Tam hamilelerin ve bebeklerin günde 10-15 dakika müddet ile kol ve bacakları sarih biçimde gün ortasına yakın saatlerde güneş ışınlarından yararlanması gerekiyor. Ayrıca yeterli güneş görmeyen veya D vitamini eksikliği bakımından tehlikeli bir yaşam biçimi olan annelere hamileliklerinin son üç ayında D vitamini verilmelidir diye konuştu.

3 damla sağlık…

Bebek dünyaya geldikten sonra ilk aylarından itibaren D vitaminini lüzum dinlediğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Şenkal, bebekler için D vitaminini ehemmiyetini şöyle anlattı:

”Bebeklere yaşamın ilk haftasından itibaren D vitamini verilmelidir. Süt çocukluğu yarıyılında bebeklerin ana yiyecek kaynağını anne sütü oluşturuyor. Bebekler anne sütü ile D vitamini lüzumlarını bütün olarak karşılayamıyor. Anne sütünün 1 litresinde 12-60 IU D vitamini bulunmakta ve bu ölçü bebeklerin günlük 400 IU olan lüzumunu karşılamamaktadır. Eş biçimde bu yarıyıldaki bebeklerin aldığı öteki yiyeceklerde de D vitamini noksandır. Bu surattan, yaşamın ilk haftasından itibaren anne sütü veya lüzumlu nedenler suratından yöntem mama alan tüm bebeklere en az bir yaşına kadar günde üç damla D vitamini uygulanması gerekiyor.”

Sırçadan geçen güneş ışığı yararsız

D vitamini dayanağının yalnızca vitaminlerle ve yiyeceklerle sağlanamayacağını vurgulayan, Yrd. Doç. Dr. Evrim Şenkal; güneş gözetici kremlerin 30 koruma etken ve üzeri D vitamini birleşimini %95 oranında eksilttiğini ve sırçadan geçen güneş ışınlarının D vitamini birleşimi için uygun olmadığı belirtti. Dr. Şenkal, bebekler ve hamileler için şu nasihatlerde bulunarak laflarını bitirdi: “Ailelerin yaşam biçimleri kültürel sebeplerle bebeklerin çok fazla dışarı çıkartılmaması, konutların balkonsuz olması gibi ve hava lekeliliği de bebeklerin noksan güneş görmesine neden olmaktadır. Tam hamilelerin ve bebeklerin günde 10-15 dakika müddet ile kol ve bacakları sarih biçimde gün ortasına yakın saatlerde güneş ışınlarından yararlanması desteklenmelidir. Bebeklere yaşamın ilk haftasından itibaren D vitamini verilmelidir. Ayrıca yeterli güneş görmeyen veya D vitamini eksikliği bakımından tehlikeli bir yaşam biçimi olan annelere hamileliklerinin son üç ayında D vitamini verilmelidir”

YAZAR BİLGİSİ