Bebeğinizi otomobilde yattırmayın

21.11.2021
23
Bebeğinizi otomobilde yattırmayın

Uzmanlar, bebekleri araba koltuklarında ya da salıncakta yattırmamaları için uyarıyor. Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir araştırmanın sonuçları, bebeklerin salıncak, araba koltuğu ve bunlar gibi pek çok hareket halinde olan yerlerde yatmalarının riskli olduğunu söylüyor. Penn State Milton S. Hershey Sağlık Merkezi’ndeki tahlilciler, 47 bebeğin hareket halindeki makinelerde otururken veya taşınırken can verdiğinin kayıtlara geçtiğini açıkladı.

Boğulma riski var

Daily Mail’de yer alan habere göre, yapılan ayrıntılı tahlilde 2004 – 2008 senelerin arasında bu biçimde can veren 2 yaşından minik tüm bebek vefat raporları Amerika Birleşik Devletleri Harcayıcı Ürün Güvenliği Komisyonu’na US Consumer Product Safety Commission sevk edildi. Komisyon tarafından, geniş çaplı bir araştırma yapıldı ve mağdur ailelerle görüşmeler asıllaştırıldı. Can Veren bebeklerden sadece biri dışındakilerin, boğulma sonucu yaşamını kaybettiği doğrulandı. Belirtilerin üzerine Amerikan Pediatri Akademisi’nden Dr. Batra dikkat edilmesi gereken noktaları sırlayarak ebeveynleri uyardı. İşte o 7 kural:

– Çocuklarınızı denetimsiz vazgeçmeyin.

– Çocuklarınızı araba koltuğunda bağlamadan ya da yarı bağlı biçimde vazgeçmeyin.

– Araba koltuklarını asla yumuşak veya dengesiz yerlere sabitlemeyin.

– Bebekler puset veya salıncaktayken kendi hava alma yollarını riske atabilcek pozisyonlara girebilirler; bu gibi aletlerin askılarını bebeğinize hasar vermeyecek biçimde ayarlamanız riski yasaklayabilir.

– Bebekler uyudukları yumuşak yüzeye gömülebilir veya oturdukları koltukta öne eğilerek kendilerini kurtaramayacakları pozisyonlara gelebilirler. O sebeple, bu stil eşyaların kullanımı üreticinin direktiflerine uygun olarak yapılmalıdır.

– Askıların tasarımı bebeğinizin nefes almasına hasar veriyor olabilir. Bebeğinizin suratı her zaman görünür olacak biçimde kullanın.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ