Bebekler için en sağlıklı yaz yiyecekleri

18.11.2021
22
Bebekler için en sağlıklı yaz yiyecekleri

Bebeğiniz ile geçireceğiniz ilk yaz mevsimi ise ne yemesi mevzusunda evhamlı davranıyor olabilirsiniz. Fakat yaz aylarında çok daha sevinçli ve sağlıklı beslenmesi olası.

İşte bebekler için en sağlıklı yaz yiyecekleri…

Minik kırmızı meyveler: Böğürtlen ve kiraz; kapsadıkları antioksidanlar nedeni ile minik büyük herkes için son derece sağlıklı yiyecekler. Potasyum açısından da zenginler. Böylece terleme ile kaybedilen minerallerin bedende balansını da sağlıyorlar. Ancak kirazın çekirdeklerini çıkarmayı unutmamanız gerekiyor.

Karpuz: Çekirdeklerini ayırmayı unutmamanız gereken bir başka meyve. Potasyum ve genel sağlık açısından ehemmiyet taşıyan laykopenden zengin. Ayrıca günlük akışkan gereksiniminin karşılanmasına da destek oluyor. Karpuzu püre veya meşrubat haline getirerek vermeniz de olası.

Muz: Yaş kış fark etmeden bebeklerin en hoşlandığı yiyeceklerin başında gelen muz iyi bir karbonhidrat ve potasyum kaynağı. Muzu muz olarak harcamaktan bunalan bebekler için konutta hazırlanacak muz dondurması ile bebeğinizi ilk dondurması ile tanıştırmanız da olası.

Armut: Alerji yaratma olasılığı en düşük meyveler sınıfında yer alan armut özellikle kabızlık meseleyi sürükleyen bebekler için son derece sağlıklı bir tercih. Armut, kapsadığı mineraller açısından da bebek beslenmesinde ehemmiyetli.

Balık: Kapsadığı omega-3 yağ asitleri ile özellikle zekâ gelişiminde ehemmiyetli rol oynar. Bazı bebeklerin balığı beğenmesi veya alışması daha güçtür, o sebeple farklı tarifler ile sunmak ehemmiyetlidir.

Kırmızı et: Bebekler ilk 9 aylarını bitirdikten sonra yaz kış fark etmeden beslenmelerinde kesinlikle bulunması gereken yiyeceklerden biri kırmızı ettir. Zira kırmızı et hem demir hem de protein istikametinden en zengin içerikli gıdaların başında kazanç.

Muz dondurnası

Malzemeler:

1 adet muz
2-3 dondurulmuş böğürtlen
1 tatlı kaşığı toz vanilya

Yapılışı: Muzları soyun, buzlukta yağlı kağıt üzerinde dondurun. Donmuş olan muzları, böğürtleni ve vanilyayı blenderdan geçirin. Kase ile servis edin.

YAZAR BİLGİSİ