Bebeklerde gaz sancısını rahatlatmanın yolları

15.11.2021
16
Bebeklerde gaz sancısını rahatlatmanın yolları

Gaz sancısı 2-3 hafta ile 3 ay arasındaki bebeklerde haftada 3 günden fazla ve günün aynı saatlerinde en az 3 saat süren ağlama nöbetleri olarak belirlenir. Her ağlamanın sebebinin de gaz sancısı olmadığı unutulmamalıdır. Yüksek tonlu fazla ağlama ile beraber genellikle ayaklarını karna sürükleme, gerinme, karın şişliğinde çoğalma, barsak seslerinin dinlenmesi, kusma, kabızlık ya da sık kaka yapma görülür. Gaz sancısı ile çaba faktörün en aktif yolu, mevzuyu iyi kavrama, varsa sebeplerini ortadan kaldırma ve altta belirtilen usullerle bebeği sakinleştirmeye çalışmaktır. Öğrenilmesi gereken en ehemmiyetli şey, bebek 3 veya en geç 4 aylık olduğunda bu külfetli gidişatın ortadan kalkacağıdır.

Bebekte gazın sebepleri nelerdir

İnfantil kolik gaz sancısı, sık görülmesi ve anne babayı ciddi olarak rahatsız etmesine karşın kendiliğinden iyileşme olması açısından iyi seyirli hastalıklardan biridir.

Sebepleri şöyle açıklanabilir;

Sindirim sistemine bağlı

Bebeklerde barsak hareketliliğinin çoğalması sırasında anormal barsak hareketleri neticeyi ağrı oluşması. Bu bebeklerin kanında motilin isimli madde basmakalıptan yüksek bulunmuştur. Motilin mide boşalmasını süratlendiren ve barsak hareketliliğini artıran bir maddedir. Annenin beslenmesi de bebeğin sindirim sistemi hareketlerini etkileyen ehemmiyetli bir etmendir.

İnteraksiyonel tahmin

Annede bulunan anksiyete, anne-bebek arasındaki ilişkiyi bozabileceği gibi fazla ağlama, bebeğe husumet ve geçimsiz bir ilişki büyümesine de yol açabilir. Ailede konutluluk ile alakalı çatışmalar, annenin bebeğe müddet ayıramaması, bebekle ilgilenememe gidişatı, öbür tehlike etkenleridir.

Merkezi asap sistemi gelişimi

Serotonin barsak düz adalesini kasar, melatonin ise barsakları hafifletir. Her ikisi de akşamları atlama yapar ve belirli bir ritimde salınır. İlk aylarda barsakların melatonin noksanlığı sebebiyle hafifleme süresi yeterli olmaz, çoğunlukla 3. aydan sonra yeterli salınır ve bu sebeple kolik ağrılar 3. aydan sonra kaybolur.

Gaz sancısı sürükleyen bebek nasıl sakinleştirilir

– Hemen her istediğinde bebeğin kendini güvende sezmesi açısından emzirilmeli.

– Kucakta hafif dans eder biçimde veya sallayarak, okşayarak görsel, işitsel ve dokunsal uyaranlar faydalı olacaktır.

– Kucakta suratı yere bakacak biçimde kol üzerine yatırmak hafifletebilir.

– Gaz giderme için kullanılan ilaçlar çoğu zaman tesirli olmayabilir. O sebeple fazla ölçü ve sayıda ilaç kullanmaktan sakınılmalıdır.

– Ağlama saatlerine yakın banyo ve masaj bebeği hafifletebilir.

– Bebeklerin etrafındaki uyaranların eksiltilmesi ve sakin civarda bulunması, anne ve baba tavrı da sakinleşmelerini sağlayabilir.

Bebeklerde gaz oluşmaması için neler yapılabilir

Bebeğin tek başına anne sütü ile beslenmesi ehemmiyetlidir. Ancak tek başına anne süttü alan bebeklerde de görülüyor olması sebebiyle annenin kendi beslenmesine dikkat etmesi, gaz yapıcı besinlerden uzak durması çok ehemmiyetlidir. Annenin içtiği inek sütünde bulunan alfa laktalbuminin bebeğe geçmesi ile alerji ve buna kolik ağrıları büyüyebilir. Bunun dışında soya, kahve, fındık, fıstık, çikolata, kabuklu deniz mahsulleri, brokoli, yeşilbiber ve baharatlı gıdalar da eş tesire neden olabilir.

YAZAR BİLGİSİ