Bebekten sonra nasıl beslenmeli?

07.07.2021
128
Bebekten sonra nasıl beslenmeli?

.jpg

Uzman Diyetisyen Mehtap Ersin Sancak emzirme yarıyılında hem bebeğiniz için hayati ehemmiyetteki yiyecek öğelerini sağlamanız, hem de sıhhatle kilo verebilmeniz için tekliflerde bulunuyor.

Bu kaidelere dikkat ederek ayda 2-3 kilo verebilirsiniz. Böylece bünyeninizi yormadan daha önceki zinde görünümünüze kolaylıkla kavuşabilirsiniz!

16740.jpg
Unlu, yağlı ve şekerli gıdaları fazla yememeye dikkat edilmeli. Bebeklerini emziriyorlarsa tükettikleri enerji sebebiyle daha önceki formlarına daha kolay dönebilirler. Anne bebeğini emzirmeye devam ettikçe, süt yapımı çoğalır ve buna bağlı olarak tükettiği enerji ölçüsünde de çoğalış olur. Perhizin sağladığı enerjinin yüzde 80 oranında süt enerjisine dönüştüğü kabul edilmektedir. Sıhhatli bir annenin günde vasati 700-800 ml süt salgıladığı temel alındığında emziklilik yarıyılında günlük enerji gereksinmesine 750 kilo kalori ek yapılmalı. Bu ölçünün 500 kilo kalorisi annenin yediklerinden, 250 kilo kalorisi ise hamilelikte kazanılan ambarlardan karşılanır.

15075.jpg

Annenin kendi dokularının korunması, sütle bebeğe geçen proteinin bebeğin doku yaradılışı için kullanılması emeliyle yeterli ve nitelikli protein harcamalıdır. Her gün 1 adet yumurta ve 100-150 gram yağsız et tavuk, balık, hindi veya 1 porsiyon kurubaklagil yemeği harcanması önerilir. Balık tüketimi haftada vasati 2 kere olmalıdır.

1282.jpg

Anne sütüyle bebeğe geçen demir de bebeğin demir ambarlarının dolması ve kan üretiminde kullanılması açısından ehemmiyetlidir. Et ve et mahsulleri, balık, yumurta, kuru meyveler, kuruyemişler, kuru fasulye, nohut, mercimek demir içeriği yüksek besinlerdir, günlük beslenmede kumpaslı harcanmalıdır.

15071.jpg

Pekmez kan yapıcıdır, şeker boş enerji kaynağıdır. Şeker yerine pekmez yenmesi anemiyi önler.

Bu yarıyılda demirin emilimini eksilten çay ve kahvenin de yemeklerle beraber içilmemesi, demirin emiliminin çoğaldırılması için C vitamini içeriği zengin portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber gibi yiyeceklerle birlikte harcanması gerek.

15070.jpg

Çay; kuşluk, ikindi gibi öğün aralarında, başka bir deyişle yemek yendikten 1-2 saat sonra sarih olarak içilmel, çaylara limon limon suyu ilave edilmeli, meşrubat olarak ıhlamur, nane, papatya, kuşburnu gibi nebat çaylarının seçim edilmeli.

15069.jpg
Vitaminlerden zengin sebze ve meyvelerin perhizde her öğün olmasına özen gösterilmesi isteniyor.

Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi kapsayan değişik hazır yiyeceklerin olası olduğu kadar az yenilmesi, margarin ve tereyağının harcanmaması, zeytinyağı, mısırözü, soya, ayçiçek yağının kullanılması gerekiyor.

Çok fazla yağ kapsayan pasta, kaymak, yağlı tatlıların harcanmaması, yemeklerin akışkan yağ konularak pişirilmesi veya ızgara, buğulama, haşlama usullerinin kullanılması öneri ediliyor.

13690.jpg
D vitamini açısından emziren annelerin güneşlenmesi de öneriliyor.

Yemeklerde kesinlikle iyotlu tuz kullanılması, sebzelerin, makarna ve eriştenin haşlama sularının dökülmemesi isteniyor.

Emziklilikte su metabolizması da çoğalıyor. Alınan su süt salgılanmasıyla, metabolik su ise artan gıda alımıyla yükseliyor. Süt ölçüsünün değişmemesi için annenin akışkan alımını çoğaldırması gerekiyor. Günlük alınan toplam akışkan ölçüsünün takribî 3 litre olması gerekiyor. Bu ölçü pratik miktarlarla 12 su kadehi su, süt, ayran, hoşaf, komposto, limonata, şerbet, meyve suları biçiminde öneriliyor.

2747.jpg
YAZAR BİLGİSİ