Bedendeki kan dolaşımını sağlayan damarlar hakkında öğrenilmesi gerekenler!

29.04.2021
133
Bedendeki kan dolaşımını sağlayan damarlar hakkında öğrenilmesi gerekenler!

Bedenimizdeki kan dolaşımını sağlayan hayati ehemmiyet taşıyan damarlar hakkında ne öğreniyorsunuz? İnsan bedeninde sıhhatin esası olan mevzulardan biri de damarlardan geçmektedir. Bedende oldukça enteresan bir yapıya sahip olan damarlar hakkında Acıbadem Fulya Sağlık Kurumu Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk oldukça enteresan bilgiler paylaştı. İşte damarlar hakkında öğrenmeniz gerekenler…

VEFAT SONRASINDA BEDENDEKİ TÜM KAN ARTERE GİDİYOR!

 Bu sebeple Antik Çağ’da arterlerin hava taşıyan yapılar olduğu düşünülmüş ve hatta Antik Yunanlılar arasında, atardamarlar trakeaya bağlı olan ve dokulara hava taşıyan “hava yakalayıcılar” olarak düşünülüyordu.

KASILIP HAFİFLEYEBİLİYOR

Bedendeki pak kanı dokulara eriştirmekten mesul olan arterlerin duvar yapısında bariz adale dokusu bulunmaktadır. Bu sayede arterler, tazyik balansını ayarlayabilecek biçimde kasılıp rahatlama ve buna bağlı olarak hacim potansiyelini eksiltip çoğaldırma becerisine sahiptirler.

50 YAŞ ÜZERİ İNSANLARDA VARİS TEHLİKEYİ ARTIYOR!

 Yerçekimine maruz kalma ve hareketsiz geçirilen müddet çoğaldıkça varis hastalığı büyüme tehlikeyi de çoğalmaktadır. Cemiyette 50 yaşını geçmiş iki fertten birinde, şikayet oluştursun ya da oluşturmasın, muhtelif seviyelerde varis hastalığı bulunmaktadır.

VARİS SURATINDAN BACAK KESİLME TEHLİKESİNE DİKKAT!

Venöz yetmezliğin ileri düzeylerinde bacaklarda venöz ülser ismi verilen yaralar açılabilmektedir. Bu yaraların enfekte olması da mevzubahisi olabilmektedir. Gecikmiş rehabilitasyonlarda veya rehabilitasyonu kabul etmeyen hastalarda sürecin ilerlemesi, alakalı bacağın muhtelif seviyelerden kaybı ile sonlanabilmektedir.

GENETİK FATÖRLER DAMAR HASTALIKLARINI TETİKLEYEBİLİR!

Ailede, öğrenilen arter hastalığının olması damar tıkanıklığı açısından en ehemmiyetli tehlike etmenleri arasındadır. Bununla beraber ebeveynlerinden birinde varis olan bir insanın yaşamı süresince varis hastalığına tutulma ihtimali % 40 iken her iki ebeveynde de varis olması gidişatında bu sayı %70’e kadar yükselmektedir.

HAMİLELİK VARİS HASTALIĞINI TETİKLİYOR!

Hamilelik hareketsizlik, bozulmuş toplardamar akımı ve hormonal nedenler sebebi ile toplardamar hastalıkları açısından tehlikeli bir yarıyıldır. Öğrenilen meseleyi olan hastaların, hamilelik yarıyılı süresince bir damar cerrahı tarafından takip edilmeleri uygundur. Bununla beraber doğumdan sonraki ilk 40 günde derin ven trombozu tehlikesinin devam ettiği de unutulmamalıdır.

HER DAMAR TIKANIKLIĞINDA OPERASYONA KOŞMAYIN!

Arter tıkanıklıklarında, salt operasyon veya teşebbüssel rehabilitasyon gerekmemektedir. Ancak bacakta yara olması, şahsın mevcut hastalığı ile günlük yaşamını devam ettiremeyecek şikayetlerinin olması, operasyon veya teşebbüssel usullerle rehabilitasyon tasarlanması doğrultusunda karar aldırtıcı nedenlerdir. Hastaların yaşı, şikayet profili, sosyal temennileri gibi etkenler de en az damar tıkanıklığı kadar rehabilitasyon tercihinde ehemmiyet taşımaktadır. Bu sebeple iyi ve galibiyetli bir rehabilitasyon süreci için doktor-hasta ilişkisi çok ehemmiyetlidir.

ŞEKER HASTALIĞI DAMARLARI TEHDİT EDİYOR!

Diyabet metabolik süreçlerin arterler üzerindeki tesirleri hem büyük çaplı arterlerde hem de el ve ayaklardaki ufak çaplı arterlerde tıkanıklıklara yol açar. Bedendeki glukoz seviyesinin sıradan hudutlarda yakalanması, şeker hastalığının damarlar üzerindeki tesirlerini önlemek için yapılması gereken en ehemmiyetli şeydir. Bu sebeple diyabetiklerin, perhizlerine ve ilaç kullanımlarına ciddi biçimde dikkat etmeleri gerekmektedir.

BEDENDE İKİ TANE DOLAŞIM VAR!

Büyük dolaşım kalpten çıkan pak kanın arterler aracılığı ile dokulara erişip toplardamarlar aracılığı ile kalbe geri dönene kadar geçirdiği süreçtir. Ufak dolaşım ise kalbe dönmüş lekeli kanın akciğerlere erişip kalbin sol tarafına gelmesine kadar geçen süreçtir. Ufak dolaşımda yer alan akciğer arteri, bedende lekeli kan taşıyan tek arter ve akciğer toplardamarı pak kan taşıyan tek toplardamardır.

İNSAN BEDENİNDEKİ TÜM DAMARLARIN YARI İLETKEN OLDUĞUNU ÖĞRENİYOR MUYDUNUZ?

Bu özelliklerinden dolayı damarların içindeki yapılar, büyüklükleri yönünde damardan dışarıya veya damar dışındaki bazı maddeler damarın içine geçebilirler. Bu özellik bedendeki akışkan-elektrolit balansının sağlanmasında ehemmiyetli rol oynamaktadır.

YAZAR BİLGİSİ