Bel sızısının nedenleri nelerdir sırtüstü uyumak hasarlı mıdır Prof. Dr. Semih Akı anlattı

13.04.2021
146
Bel sızısının nedenleri nelerdir sırtüstü uyumak hasarlı mıdır Prof. Dr. Semih Akı anlattı

İstatistiklere göre cemiyette çok yaygın görülen ve hemen hemen herkesin yaşamının rastgele bir yarıyılında yaşadığı sıhhat meselelerinin başında bel ve sırt sızıları geliyor. Özellikle son senelerde bel ve sırt bölgelerinde görülen sızılardaki çoğalışın en ehemmiyetli sebebinin hareketsiz hayat stili ve kilo çoğalışı olduğunu vurgulayan Anadolu Sıhhat Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, “Bunun neticeyi olarak bel ve sırt adaleleri zayıflayarak bel bölgesine binen yük çoğalıyor. Bel ve sırt sızısından korunmak, rehabilitasyondan çok daha basit” dedi.

Farklı sebeplere bağlı olarak değişik bel sızıları görülse de cemiyette bel sızılarının çoğunlukla bel fıtığından kaynaklandığının düşünüldüğünü söyleye Prof. Dr. Semih Akı, “Oysa ki bel sızılarının çok azı bel fıtığından kaynaklanır. Genellikle genç yaşlarda bir yerden düşme, ağır kaldırma veya spor yaparken ters bir hareket yapma gibi vaziyetlerde aniden ortaya çıkan bel fıtığı, özellikle orta yaş ve üstünde hiçbir zaman tek başına görülmez” açıklamasında bulundu.

Genellikle ani başlayan bel sızılarının çoğunun istirahat, ilaç rehabilitasyonu ve fizik rehabilitasyon gibi usullerle tamamen düzelebildiğini belirten Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, “Ancak bu cins sızıları olan bazı kimselerde de bu sızı kronikleşerek çok daha uzun sürebiliyor ve fizik rehabilitasyon, ilaç veya istirahat gibi usullerle düzelmeyebiliyor” dedi. Kronikleşen bel ve sırt sızılarında ilaç ile korse kullanımı, enjeksiyonlar ve psikoterapi rehabilitasyon usullerinin uygulanabildiğini anlatan Prof. Dr. Semih Akı, “Bel ve sırt sızıları çok sık olmamakla cerrahi usulle de rehabilitasyon edilebiliyor. Hastaların ancak yüzde 2-5’inde cerrahi uygulanabiliyor” biçiminde konuştu. Prof. Dr. Akı, konutta, caddede, büroda ve yatarken bel ve sırt sızılarından korunabileceğini belirtti.

KONUTTA

Bir eşyayı kaldırmadan evvel onun ne derecede ağır olduğunu varsayım etmeye çalışın. Yerden alırken dizlerinizi bükerek ve çömelerek alın. Belden eğilmek doğru bir hareket değildir. Bir eşyayı alırken ona doğru uzanmayın, yanına iyice yanaşın. Konut bayanları çamaşır asarken yukarıya doğru uzanarak belini germemeli. İpin seviyesi kesinlikle kadının boyuna göre ayarlanmalı. Ağırlık taşımanız gerekiyorsa, yükü her iki elinize de denk olarak paylaştırın. Ağır yükü, belden daha yükseğe kaldırmayın. Ayrıca eşyayı gövdenize yakın tutun.

UYURKEN

Yataktan kalkarken evvel bütün yan dönün, daha sonra ellerinizle yandan dayanak alırken bacaklarınızı kıvırarak oturur pozisyona geçin ve kalkın. Uyumak için ise bu operasyonları tersten uygulayıp yatağa uzanın. Yüzüstü ve sırtüstü dümdüz uyumaktan olası olduğunca kaçının. Uygun olanı, kalça ve dizlerinizden sürükleyip bacaklarınızı toplayarak, ana rahmindeki gibi uyumaktır.

BÜRODA

Otururken kesinlikle dik pozisyonda olun ve bunu alışkanlık haline getirin. Doğru oturma pozisyonunda diz eklemleriniz kalça eklemlerinden daha yüksekte olmalı, ayak tabanlarınız yere bütün olarak temas etmelidir. Otururken zaman zaman pozisyon değiştirin. Aynı oturma pozisyonunu 30-40 dakikadan fazla devam ettirmemelisiniz. Sandalyeden kalkarken bir ayağınız değişiğinin önünde olmalı, bacak adaleleriniz ve kollarınızın desteğiyle kendinizi yukarıya doğru iterken sırtınız dik pozisyonda bulunmalıdır. Büroda masa sandalye bilgisayar ilişkisi daima önerilen miktarlara uygun olmalı.

CADDEDE

Dışarıda ya da kapalı bir yerde bir süre ayakta beklemeniz gerekiyorsa tek ayağınızın altına 15-20 cm yükseklikte bir cisim koyarak hafifçe rakımın. Bir süre sonra öbür ayağınızı koyun. Ayaktayken belinizi sağa veya sola doğru döndürüp eğilerek yerden bir şey almayın. Dönmeniz gerekiyorsa belinizle değil, ayaklarınızla dönün. Pabucunuzu bağlamanız veya eş bir hareket yapmanız gerekiyorsa, çömelerek veya yüksekçe bir cismin üstüne basarak yapın. Araba kullanırken koltuğunuzu, dizlerinizin ve kalçanızın azıcık yukarıyasında olacak biçimde ayarlayın.

YAZAR BİLGİSİ