Bitkisel mahsullerin hasarlı tesirleri

26.11.2021
17
Bitkisel mahsullerin hasarlı tesirleri

Bitkisel mahsullerle bitirici tıp uygulamaları tüm dünyada giderek çoğalıyor. Prof. Dr. Hakan Bozkaya, bitkisel mahsullerin hasarlı tesirleri hakkında bilgi verdi.

İşte ayrıntılar…

Bitkisel mahsuller kesinlikle hekim hakimiyetinde kullanılmalı

Sindirim sistemi yakınmaları, solunum yolu enfeksiyonları, baş ağrısı, stres, romatizmal rahatsızlıklar gibi bir hayli sebeple kullanılan ve masum oldukları düşünülen bitkisel mahsullerin sağlık açısından bir hayli olumsuz tesirsi bulunmaktadır. Son senelerde bu mahsuller sebebiyle ortaya çıkan yan tesir ve zehirlenmelerin artması, mahsullerin satışı ile alakalı tertip etme ve hakimiyetlerin yine gözden geçirilmesi zorunluluğunu ortaya koymaktadır. Piyasada bulunan bitkisel mahsullerin salt ticari bir taşıt olarak görülmeye başlanması ve hekim hakimiyeti olmadan kullanılması, bu mahsulleri sağlık açısından ciddi bir risk haline getirmektedir.

Kolide yazan içeriğe aldanmayın

Bir mahsulün kutusunda ya da prospektüsünde içindeki tüm maddeler belirlenmeyebilir. Yapılan araştırmalar, %20’nin üzerinde mahsulde, belirtilen içeriklerin dışında başka maddelerin de olduğunu ve bunların kimilerinin zehirli olabileceğini göstermektedir. Mahsullerin hazırlanma şeklindeki değişiklikler de aktifliklerinin ve zehirliliklerinin değişik olmasına neden olabilmektedir.

Bir Hayli yan tesire neden olabilir

Bitkisel mahsullerin zehirli tesirsinde en ehemmiyetli hedef uzuv, karaciğerdir. Karaciğer hasarı ve yetersizliği yapabilen bazı bitkisel mahsuller; karabaş otu, çörekotu, sinameki, kedi otu, yaban fesleğeni olarak sıralanabilir.

Bazı bitkisel mahsullerin karaciğer hasarı dışında neden olabileceği yan tesirler şunlardır:

Aloe Vera: Karın ağrısı, ishal ve kalpte ritim bozukluğu

Chapparal: Karaciğer ve böbrek sorunları

Ayurvedik Mineraller: Ağır metal zehirlenmesi

Sığla Ağacı Cascara Sagrada: Karın ağrısı ve ishal

Flavonoidler bir hayli mahsulde karmaşık: Eritrositlerin parçalanması hemolitik kansızlık ve böbrek hasrı

Ephedra: Ajitasyon, titreme, psikoz ve kalp krizi

Ginkgo Biloba: Kanama

St. Johns Wort: Alerji, sindirim sistemi şikayetleri, ışık hassasiyeti ve ağız kuruluğu

Senna: Karın ağrısı, karaciğer hasarı ve kalp ilaçlarının tesirsini artırma

Bodur Palmiye Saw palmetto: Kalpte ritim bozukluğu

Deve Dikeni Milk thistle: Alerji

Glycrirrhiza Glabra: Ödem, tansiyon ve elektrolit bozukluğu

Kava: Parkinsonu makûslaştırma ve ten döküntüsü

Başka ilaçlarla etkileşimi riskli sonuçlara yol açabilir

Bitkisel mahsullerle alakalı bir öteki ehemmiyetli sorun aynı anda kullanılan ilaçlarla tesirleşmeleri, bir kısmının tesirlerini eksiltirken bir kısmının tesirlerini artırmalarıdır. Bu mahsullerin başka ilaçlarla beraber kullanılması, ilaç ve bitkisel mahsulün etkileşimleri sonucunda zehirleyici tesirin ortaya çıkmasına veya daha da artmasına yol açabilmektedir. Bu tesirler ölümcül sonuçlara yol açabilir. Misalin; kan sulandırıcı ilaçlar kullanılırken ephedra, sarımsak, zencefil, ginkgo, papaya, physillium gibi bitkisellerin kullanımı, kanama riskini artırmaktadır. Merkezi sinir sistemine tesirli ilaçlar kullanırken, kava ve St. John’s Wort gibi bitkisellerin kullanılması sinir sistemi yan tesirlerinin ortaya çıkmasını tetikleyebilir. Sonuç olarak bitkisel mahsuller, tanınmasında eforluklar olan hatta sıklıkla onlara atfedilmeyen bir hayli sağlık sorununa yol açabilmektedir. Bu sebeple bu cins mahsuller kesinlikle hekim hakimiyetinde kullanılmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ