Böbrek sıhhati için dikkat edilmesi gerekenler kan şekerini ve kiloya dikkat!

29.03.2021
127
Böbrek sıhhati için dikkat edilmesi gerekenler kan şekerini ve kiloya dikkat!

Sıhhat meselelerinde son zamanlarda giderek çoğalışta olan ve karşımıza çıkan meselelerden biri de böbrek rahatsızlığıdır. Böbrek rahatsızlığının en ehemmiyetli sebepleri arasında yer alan diyabet obezite ile alakalı alınabilecek tedbirleri Memorial Şişli Sağlık Kurumu Nefroloji Kısmı’nden Doç. Dr. Abdullah Özkök, “14 Mart Dünya Böbrek Günü” evvelinde böbrek sıhhatini gözetmek için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Kilo ve kan şekerini balansta tutun 

Kronik böbrek rahatsızlığının en sık sebebi, ulus arasında şeker hastalığı olarak öğrenilen diyabettir. Yüksek kan şekeri seviyelerinin böbrek hastalığına yol açtığı ve mevcut böbrek hastalıklarını süratlendirdiği öğrenilmektedir. Bu surattan kan şekeri hakimiyeti böbrek sıhhati için çok ehemmiyetlidir. Obezite son senelerin en çok çoğalış gösteren ve en ehemmiyetli sıhhat problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Obezitenin tek başına böbrekleri negatif etkilediği öğrenilmektedir. Bununla beraber obezite diyabete de neden olabildiği için böbrekler için iki kat tehlike teşkil etmektedir. Kilo hakimiyeti ile beraber karbonhidratlı ve hazır besinlerden uzak beslenilmesi böbrek sıhhati için çok ehemmiyetlidir.

Hipertansiyona dikkat! 

Türkiye’de tuz tüketimi nasihat edilen maksimum seviye olan günde 5 gramın çok üzerindedir. Özellikle tuz tüketiminin fazla olması hipertansiyona taban hazırlamaktadır. Hipertansiyon yalnızca kalp ve damar hastalıklarına değil kronik böbrek rahatsızlıklarına da yol açmaktadır. Tuz tüketiminin sıradan seviyelere çekilmesi tansiyon, kalp ve böbrek rahatsızlıklarını ehemmiyetli oranda düşürmektedir. Yapılan araştırmalarda dünyada tuz tüketiminin %15 eksiltilmesinin 10 yıl içinde 8,5 milyon insanın yaşamını kurtarabileceğini göstermektedir.

Rutin kontrolere girin! 

Kronik böbrek rahatsızlıklarında hipertansiyon, diyabet, obezite gibi önlenebilir etmenlerin yanında bireyin hayat biçiminin neden olmadığı nefrit ve polikistik böbrek hastalığı gibi hastalıklar da ehemmiyetli yer yakalamaktadır. Bu cins rahatsızlıkların erken yarıyılda teşhis edilmesi diyaliz sürecine girmeden rehabilitasyon kısmetini ehemmiyetli oranda artırmaktadır. Böbrek hastalıkları genellikle son düzeye gelene kadar hiçbir bulgu vermeyebilir. Bulgular ortaya çıktığında ise çoğunlukla hastalık geri dönüşü olmayan düzeye girmiştir. Bu surattan kolay kan ve idrar analizleri ile rutin sıhhat hakimiyetlerinin yapılması gerekmektedir. Özellikle ailesinde böbrek rahatsızlığı bulunan şahısların belli aralıklarla hakimiyetten geçmesi mümkün rahatsızlıkların erken teşhisi ve rehabilitasyonu için ehemmiyetlidir.

Prostatın iyi mizaçlı gelişmesi, prostat kanseri veya mesane meseleleri böbrekleri negatif anlamda etkilemektedir. Bu cins rahatsızlıklarda idrarın bütün olarak boşaltılamaması böbreğe geri firarilerin yaşanmasına ve böbrek işlevlerin bozulmasına taban hazırlamaktadır. Uzun zamandır prostat meseleyi yaşayan hastaların böbrek işlevlerini de hakimiyet ettirmesi gerekmektedir. İdrar sondası takılması, ilaç veya lüzumlu vaziyetlerde cerrahi müdahaleler rehabilitasyonda kullanılan usullerin başında gelmektedir. Böbrek rahatsızlıkları arasında en sık bulgu veren hastalıkların başında böbrek taşları gelmektedir. Bir Hayli böbrek taşı şiddetli sızıya neden olmakla beraber hiçbir bulgu vermeden büyüyebilen böbrek taşları da bulunmaktadır. Böbrek taşlarının kanalları tıkaması böbrek işlevlerini negatif etkilemektedir. Etkin böbrek taşı şikayeti olmasa dahi bu hasta grubu belli aralıklarla kesinlikle Nefroloji ve Bevliye kısımlarından takip edilmeli, böbrek işlevleri izlem altında yakalanmalıdır.

Her hastalıkta ilaca yönelmeyin

Sıhhatlı böbrekler için sızı kesiciler başta olmak üzere afaki ilaç tüketiminden uzak durmak gerekmektedir. Şuursuzca kullanılan sızı kesiciler birikici bir tesirle uzun yarıyılda böbreklere zarar verebilmektedir. Bunun yanında tek bir sızı kesici kullanımı sonrası böbrek işlevlerinin tamamen kaybolduğu olayları da sıklıkla görmekteyiz. Ülkemizde antibiyotik alımının hudutlandırılarak hekim hakimiyetine vazgeçilmesi pozitif bir süreçtir. İlaçların yanı gizeme natürel mahsul veya nebatsal rehabilitasyon altında piyasada satılan mahsullere ihtiyatlı yanaşılması gerekir

Hayat niteliğine itina gösterin

Su tüketiminin böbrek işlevleri için ehemmiyeti artık herkes tarafından öğrenilmektedir. Hayat biçimini kumpaslarken su tüketiminin yanında egzersiz de ön tasarıya çıkartılmalıdır. Günlük egzersiz ve su tüketiminin kilo hakimiyetinde ehemmiyetli bir yeri olduğu unutulmamalıdır. Gazlı meşrubatlar yüksek oranda fosfor ve şeker kapsadığı için yalnızca böbrek değil genel sıhhat bakımından da uzak durulması gereken besinler arasındadır. Patates, muz, kepekli hububatlar, süt ve domates gibi yüksek potasyum kapsayan yiyeceklerin harcanması sıhhatli böbreklere sahip bireyler için önerilse de böbrek hastaları bu yiyecekleri dikkatli harcaması gerekir.

YAZAR BİLGİSİ