Boğazınız her ağrıdığında antibiyotik kullanmayın

26.11.2021
18
Boğazınız her ağrıdığında antibiyotik kullanmayın

Her mevsim yaşanabilen boğaz ağrısı, havaların soğuduğu kış aylarında daha fazla görülüyor.

Boğaz ağrısı için hemen bir antibiyotik alınması ise en sık yapılan yanılgıların başında geliyor.

Farenjit kaynaklı boğaz ağrılarında hiçbir verimi olmayan antibiyotik, iltihaplanan bademciklerin rehabilitasyonunda kullanılmalıdır.

İşte Prof. Dr. Sami Katırcıoğlu’nun afaki yere antibiyotik kullanımı hakkında söyledikleri:

Boğazınız değişik rahatsızlıklar sebebiyle ağrıyabilir

Boğazda alana gelen ağrıların tek nedeni, bademcik cerahati olmamasına karşın millet arasında genellikle ilk kabahatli olarak görülmektedir. Millet arasında öğrenilen, dilin arka kısmında sağ ve solda bulunan bademciklerin dışında 5 tane daha bademcik bulunmaktadır. İnsan boğazına millete gibi dizilen ve sanki hakimiyet kulesi misyonu yapan bademcikler hava yoluyla bedene giren mikroorganizmaların hakimiyetini sağlamaktadır. Bademcik iltihaplanması başka bir deyişle kriptik tonsillit millet arasında öğrenilen bu iki bademciğin iltihaplanmasıdır. Boğazda ortaya çıkan ağrılar virüs kaynaklı da olabilmektedir. Tam boğaz yapısını etkileyen farenjit ile bademcik iltihaplanmasının bulguları birbirine karıştırılabilmektedir.

Antibiyotik yarardan çok hasar getirebilir

Bademcik iltihaplanması genellikle bakterilere bağlı olarak büyürken, burun yerine ağızdan soluk almak, geniz akıntısı, sinüzit hatta reflü gibi değişik rahatsızlıklar farenjite neden olabilmektedir. Tüm boğazı etkileyen farenjitin rehabilitasyonunda cerrahi yöntem kullanılamayacağı için, altta uyuyan tetikleyici unsur tanımlanarak nedene müteveccih rehabilitasyon uygulanmalıdır. Yaşanan her boğaz ağrısında doğrudan antibiyotik kullanmak yerine, evvel rahatsızlığın ne olduğunun tanımlanması gerekir. Farenjit kaynaklı boğaz ağrısında antibiyotik kullanımı faydadan çok hasar verebilmektedir.

Bademcikleriniz çok sık iltihaplanıyorsa

Genellikle bakterilerin neden olduğu bademcik iltihaplanmalarında antibiyotik kullanımı tesirli bir rehabilitasyon yoludur. Hekim hakimiyetinde alınan ilaçlara karşın bademciklerde büyüyen iltihaplanmanın önüne geçilemiyorsa, cerrahi rehabilitasyon ön tasarıya çıkmaktadır. Her bademcik iltihaplanmasında cerrahi yöntemi müracaat etmek doğru bir yaklaşım değildir.

– Bir yıl içerisinde 5 kezden daha fazla akut, ateşli bademcik enfeksiyonu geçiriliyorsa,

– Özellikle çocukluk yarıyılında fazla gelişen bademciklerin beslenme ve solunum işlevlerini negatif etkilediği vaziyetlerde,

– Tek taraflı asimetrik bademcik gelişmelerinde,

– Makûs kokuya neden olan bademcik iltihaplanmalarında bademcik operasyonu gerekebilmektedir.

– Hastanın kalp veya eklem romatizması ile karşı karşıya kalmaması için bademciklerin alınması uygulamasına tesirli ilaçlar sayesinde artık gerek kalmamaktadır.

Bulguları karıştırmayın

Uzman bir hekim tarafından basitlikle birbirinden ayırt edilen bademcik iltihaplanması ile farenjit arasında bireyin kavrayabileceği farklar da bulunmaktadır.

– Bademcik iltihaplanmasında kıpkırmızı bademciklerin üzerinde beyaz noktalar varken, farenjitte tüm boğazda kırmızı renk görülür.

– Farenjitte çok ateş olmamaktadır ancak bademcik irininde yüksek ateş görülür.

– Farenjitte ağız kokusu olmazken, bademcik irininde enfeksiyondan dolayı hastada ağız kokusu besbellidir.

– Bademcik cerahati son derece ağrılıyken, farenjitte sezilen ağrı bu kadar şiddetli değildir.

– Bademcik enfeksiyonunda genellikle hasta uyumak zorunda kalır ama farenjitte rahatsızlık ayakta geçirilebilir.

YAZAR BİLGİSİ