Bu nebat kemik kırıklarının süratli iyileşmesini sağlıyor

28.03.2022
74
Bu nebat kemik kırıklarının süratli iyileşmesini sağlıyor

Tel Aviv Üniversitesi bilim insanlarının son çalışmasında bedeninde kırık bulunan farelere marijuana karışımı verildi. Elde edilen bilgiler marijuana verilmiş farelerin kırıklarının çok daha seri iyileştiğini gösterdi.

Çalışma Journal of Bone and Mineral Research isimli mecmuada da yayınlandı. Çalışma kemiklerin sadece süratli iyileşmediğini aynı zamanda tekerrür kırılmaya karşı da daha güçlü olduğunu ortaya koydu.

Bilim insanları araştırmanın artta marijuana nebatında bulunan cannabinoidin insan bedenindeki kemik gelişimini uyardığına inanıyor. Tel Aviv Kemik Araştırmaları Labaratuvarı’ndan Dr. Yankel Gabet araştırmayı; “Cannabinoid CBD’in kemik iyiyleşmesinde ve büyümesinde tesirli olduğunu bulduk. Öteki araştırmalar da CBD’nin tehlikesiz bir casus olduğunu gösteriyor. Bu da insan kemiği kırıklarındaki çalışmalarımızı bu istikamette ilerletme mevzusunda teşvik ediyor. ” biçiminde anlattı.

2003’te Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde yapılan bir başka araştırma da marijuananın sara nöbetlerini önlemede kullanılabileceğini ortaya koymuştu. Ayrıca multiple skleroz ve Alzheimer’ın rehabilitasyonunda da tesirli olabileceği iddia ediliyor.

YAZAR BİLGİSİ