Bu tekliflerle karaciğer yağlanmasına temkin alın

27.04.2022
20
Bu tekliflerle karaciğer yağlanmasına temkin alın

Suskun, sinsi ve ciddi bir mesele olan karaciğer yağlanması, rehabilitasyon edilmediğinde bir hayli hastalığa neden oluyor. Biyolog Emine Açıkel, İnsan ve Hayat Dergisi’nin son rakamında, karaciğer yağlanmasına karşı alınabilecek temkinler hakkında şu bilgileri verdi: Yağlanmanın banalden fazla olması karaciğerde fonksiyonel ve yapısal farklılıkları ortaya çıkarır. Yağlanma neticeyi karaciğer genişler ve uzuvlarda baskı oluşur. Karaciğer yağlanması temkin alınmazsa zamanla siroz gibi ehemmiyetli hastalıklara neden olabilir ve hayati risk talep edebilir.

Kumpaslı egzersiz yapın

Beden sıhhatini gözeten en ehemmiyetli etkinliklerden biri egzersiz yapmaktır. Egzersiz sırasında salgılanan endorfin hormonu, stresin eksilmesini ve kendinizi mutlu etmenizi sağlar. Bu nedenle haftada 3-4 gün, en az 45 dakika tempolu yürüyüş yapın. Bunlar karaciğer yağlanmasında ehemmiyetli bir mekanizma olan insülin mukavemetinin eksilmesini sağlıyor.

Karmaşık beslenmeden uzak durun

Mideyi çok doldurmak ve yemeğin üstüne meyve yemek, sindirim için beklerken meyvelerin fermente olmasına ve etil içki imaline neden olur. Balık eti, sebze, meyve, hububat ve süt mahsullerini kapsayan Akdeniz perhizi, karaciğer yağlanmasını geriletir. Tavuk yeneceği zaman kesinlikle teni bölmelidir. Katkı maddesi ve tatlandırıcılardan uzak durulmalı. Ilık su ile limon içilirse zehirli maddelerin atılmasına dayanakçı olur. Avokado ise bedene sıhhatli yağ alınması için en uygun meyvedir. Kola ve şekerli meyve sularına dikkat edilmeli. Şuursuz ilaç kullanımı da karaciğerin iflasına yol açabilir.

En tesirli ilaç; Sarımsak

Bir diş sarımsak bir avuç ilaçtan daha fazla tıbbi özellik taşır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bedeni bakteri ve virüslere karşı korur. Ayrıca sarımsak kapsadığı sülfürle karaciğerin işlevine dayanakçı olan enzimlerin üretilmesine dayanakçı olur.

YAZAR BİLGİSİ