Çatlaklar nasıl geçer? Çatlak rehabilitasyonu ile alakalı bilinmezler…

18.07.2021
212
Çatlaklar nasıl geçer? Çatlak rehabilitasyonu ile alakalı bilinmezler…

Günümüzde biz bayanların en büyük problemlerinden biridir çatlaklar! Ne yaparsak yapalım bedenimizdeki o makûs görünümü yok edemiyoruz ne yazık ki. Kimileri beslenme biçimini değiştiriyor kimileri otantik yağlarla masaj yaptırıyor ama yeniden de kökünden yok edemiyorlar. Sizler için çatlak rehabilitasyonunda kullanılan son yöntemleri inceledik. Cildiye uzmanı Sevinç Elinç Yıldız çatlak rehabilitasyonundaki en son yöntemleri anlattı…

Çatlaklar cildin fazla gerilmesi neticesinde, tendeki esnek dokuda oluşan yırtıklardır hakikatinde. Cilt, ten altındaki adale, kemik, yağ dokusu gibi değişik yapıların sihrime süratine yetişemez ve yeterli ölçüde esneyemeyince de doku zararlanır. İlk oluştuğu sırada kırmızı ile mor arası bir renkte olan kalın veya ince olabilen bu çizgiler, zamanla yıprandıkça sedefimsi beyaz bir renk alırlar.

En çok karın, kalça, baldırlar ve göğüslerde görülen çatlakların yaradılışına beden alanlarının süratli geliştiği, şekillendiği veya fazla kilo başkalaşımları neden oluyor. Misalin, Ergenlik yarıyılında boyun uzaması, bedenin bayansı biçimini alması sırasında memelerde, basen ve kalça bölgesinde oluşurken, hamilelik yarıyılında daha çok karın bölgesinde ortaya çıkarlar.

Çatlak yaradılışında bir hayli etken tesirlidir. Genetik olarak kısmetli olan bazı bayanlarda yaşamının hiçbir yarıyılında bir tane dahi çatlak oluşmazken, bazı kadersiz bayanlarda 4-5 kglık kilo metamorfozlarında dahi çatlaklar oluşabiliyor. Genel olarak sarih derili ve kuru ciltli bayanlar çatlamaya daha meyilli oluyorlar.

Ne yazık ki, günümüzde halen oluşmuş çatlakları tamamen sıfırlayıp yok eden mucize bir rehabilitasyon yok. En hoş çatlak, henüz oluşmamış çatlaktır, başka bir deyişle çatlaklar oluşmadan, muhtelif ihtiyatlarla, ısrarlı bir bakımla yasaklamak gerek. Özellikle tehlikeli yarıyıllarda, mümkün çatlakları önlemek için alınabilecek minik tedbirleri şöyle sıralayabiliriz:

·  Bol bol su için; nemli bir cilt daha kolay esneyecektir.

·  Spor yapın; bedeninizin esneme kapasitesini artırın.

·  Sıhhatli beslenin; A, C, E vitamini ve omega 3’den zengin yiyecekleri öğünlerinizden yetersiz etmeyin.

·  Cildinizi kesinlikle ıslatın; duştan sonra kullanılan yağlar ve günlük ıslatıcı kremler cildin esneme kapasitesini artıracaktır.

·  Süratli ve yoğun kilo alıp vermemeye çalışın.

·  Gebelik yarıyılında iyi bir çatlak önleyici krem kullanın.

Ne yaparsak yapalım, tüm temkinlere karşın bazen çatlaklar yasaklanamayabiliyor. Oluşmuş çatlakları eksiltmek, görünümlerini daha iyi bir hale getirebilmek için muhtelif rehabilitasyon alternatifleri mevcut. Çatlak rehabilitasyonunda günümüzde en sık seçim edilen yöntemler mikroiğneleme ve fraksiyonel lazer uygulamalarıdır.

Mikroiğneleme rehabilitasyonunda, milimetrik iğneler desteğiyle tende 1 santimetre karelik alanda 250-300 adet mikrokanal açılır. Harekât sırasında tene sürülen muhtelif vitaminler, sihrime etmenleri, peptid ve kök hücre ekstreleri açılan bu mikrokanallardan geçerek ten altına erişir. Her bir iğne ucunun ciltte yarattığı ihtar ve uygulanan solüsyonlar sayesinde doku yenilenmesi ve kollajen imali sağlanmaya çalışılır. Tüm cilt tiplerine, her mevsimde yapılabilen bu yöntem 2-3 hafta aralıklarla 6-10 kere yinelenebilir.

Ten çatlaklarının rehabilitasyonunda en yeni ve tesirli yöntemlerden biri olan fraksiyonel lazer rehabilitasyonunda, çatlak alanlarında mikroskopik yaralar oluşur ve bu alanlarda yeni kollajen ve ten yaradılışı alana kazanç. Daha Önceki olanlar dahil, tüm ten çatlaklarında 6 hafta arayla uygulanabilen bu rehabilitasyonla yüzde 50’nin üzerinde cevap alınabilir.

YAZAR BİLGİSİ