Chia tohumu nedir ihtiyarlamayı yavaşlatıyor!

05.05.2021
113
Chia tohumu nedir ihtiyarlamayı yavaşlatıyor!

Son yarıyılın kullanımı yaygınlaşan ve zayıflamak isteyenlerin seçim ettiği yiyeceklerden biri olan chia tohumu insan sıhhatine oldukça verimli. Güney Amerika’da yetişen bir cins adaçayı olan Latince ismiyle Salvia hispanica tüm dünyada chia çiya bitkisi olarak öğreniliyor. Bu bitkinin tohumları ise chia tohumu olarak satılıp kullanılıyor. Chia tohumunun belirsiz verimlerini sizin için derledik. İşte chia tohumunun faydaları!

Erken ihtiyarlamayı önler

Meksikalı tahlilciler, chia tohumlarının daha evvel bildirilenlerden neredeyse iki kat daha yüksek natürel fenolik antioksidan konsantrasyonuna sahip olduğunu ortaya çıkardı ve antioksidan aktivitenin özgür radikal aktivitesinin yüzde 70’ine kadarını durdurduğu gösterildi. Bu araştırma, chia tohumlarının yüksek antioksidan yiyeceklerden biri olduğunu kanıtlamaktadır. Antioksidanlar, cildin onarım sistemlerini süratlendirir ve daha fazla zararı önler. Chia tohumlarının alınması cerahat ve özgür radikal zararı sebebiyle erken ihtiyarlamayı önleyebilir.

Sindirime takviyeci

Chia, süper-yüksek lif oranına sahiptir. İki yemek kaşığı chia tohumunda yaklaşık 11 gram lif bulunur. Amerikan Diyetetik Derneği’ne göre, bir porsiyon chia tohumu günlük önerilen lif alımını sağlayabilir. Bedeninizin insülin seviyelerini dengelemesi için lif gereklidir. Milli Sağlık Enstitüleri’ne göre, keten ve chia gibi tohumlar, yüksek lif içeriği ve sağlıklı yağları sebebiyle natürel bir kan şekeri dengeleyicisi olabilir.

Enerji veriyor

Chia tohumlarının yüksek lif kapsaması bağırsakların tertip edilmesi ve sağlıklı dışkı için fayda sağlar. Chia tohumlarındaki zengin lif içeriği, insanların çok daha enerjik sezmelerine takviyeci olur, çünkü ehemmiyetli miktarda su emer ve yenildiğinde midede hemen genişler. Ayrıca tüketildiğinde, chia tohumları midede jelatin eşi bir madde oluşturur. Bu jel oluşturucu etki, chia tohumlarındaki çözünebilir liflerden kaynaklanır ve bağırsaktaki probiyotiklerin gelişmesini destekleyen bir prebiyotik olarak çalışabilir.

Omega-3 kaynağıyla kalbi koruyor

Chia tohumlarının enflamasyonu tersine çevirme, kolesterolü ayarlama ve tansiyonu düşürme hüneri, kalp sıhhati açısından son derece verimlidir. Ayrıca, oksidatif stresin tersine çevrilmesiyle, bir kişinin kumpaslı olarak chia tohumlarını tüketirken ateroskleroz geliştirmesi daha az mümkündür. Chia tohumunda salvia hispanica linoleik asit yüksektir. Bu, bedenin yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerini emmesine takviyeci olan bir yağ asididir. Böyle küçük bir tohum için, sağlıklı yağlar açısından oldukça yüksektir ve somondan daha fazla omega-3’lere sahiptir. Omega-3’ler kan tazyikini, kötü kolesterolü ve enflamasyonu azaltarak kalbi korumak için çalışır. Enflamasyon kan damarlarına baskı yapabilir ve kalp hastalığına neden olabilir. Böylece chia tohumlarını yiyerek, omega-3’ler sayesinde kalbinizi kuvvetlendirebilir ve koruyabilirsiniz.

Güçlü kemikler

İki yemek kaşığı Chia tohumu, önerilen günlük kalsiyum miktarının yaklaşık% 18’ine sahiptir. Kalsiyum kemik sıhhatinde esastır ve kemik eforunu ve kütlesini korumaya takviyeci olur. Chia ayrıca kemik sıhhati için başka bir ehemmiyetli yiyecek olan bor kapsar. Bor, kemiklerin ve kasların sağlıklı gelişimi için kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosforun metabolize edilmesine takviyeci olur.

Meme ve servikal kanser ile çaba

Chia tohumları, bir omega-3 yağ asidi olan alfa lipoik asit veya ALA bakımından zengindir. 2013 senesinde Moleküler Biyokimya Mecmuası, ALA’nın hem meme hem de servikal kanserlerde, kanser hücrelerinin gelişmesini hudutlandırdığını bulmuştur. Böylece, chia tohumlarını kanserle çaba eden yiyeceklerden biri olarak tüketebilirsiniz.

Sağlıklı bir beyin destekleyicisi

Chia tohumlarındaki ALA gibi esansiyel yağ asitleri, bedeniniz bunları kendi başlarına üretemediği için perhizinizde tüketmek gereklidir. Chia tohumlarını tüketmek, ruh sıhhati ve beyindeki serotonin ve dopamin gibi nörotransmiterlerin seviyesini desteklemeye ve beyin hücrelerine daha fazla enerji sağlamaya takviyeci olabilir.

YAZAR BİLGİSİ