Cildin kurumasını önlemek için neler yapılır bu besinlere dikkat

06.05.2021
30
Cildin kurumasını önlemek için neler yapılır bu besinlere dikkat
Cilt sıhhati için neler yapılmalıdır? Kuru cildi önlemek için nasıl beslenmek gerekir? Bu besinlere dikkat ederseniz cildiniz yenilenecek.

3 KURALA DİKKAT!

-Meyve-sebze grubu hoş bir cilt için de çok ehemmiyetli. Meyve ve sebze harcayarak cildinize hem su hem vitamin ile mineral hem de antioksidan almış olursunuz. Unutmayın; meyve ve sebzeleri çeşitlendirmek, aldığınız vitaminlerin, minerallerin ve antioksidanların da çeşitlenmesini sağlıyor.

-Beden işlevlerinin meselesiz devam edebilmesi için su içmek temel kural. Sayısız faydası olan su cildin arınılmasını ve toksik maddelerden temizlemesini sağlıyor. Fiziksel etkinlik, hava gidişatı gibi etkenlerden etkilense de günlük su tüketimini vasati 2-2.5 litre olarak düşünebilirsiniz.

-Bedene hiçbir faydası olmayan şeker ve şekerli gıdaları olabildiğince eksiltin. Zira bedene fazla alınan şeker proteinlerin yapısını değiştirerek cildin sıkılığını sağlayan elastin ve kolajenin bozulmasına neden oluyor. Bu mesele de ciltte buruşukların çoğalmasına yol açıyor.

unnamed-6-hFVW.jpg

Her kadın sağlıklı bir cilde sahip olmak ister. Kuru ve çatlamış bir surattansa canlı görünen bir cilt herkesin seçimi. Peki sağlıklı bir cilt için neler yapılmalıdır? Acıbadem Fulya Sağlık Kurumu Beslenme ve Perhiz Uzmanı Melike Şeyma Deniz özellikle güneşin negatif tesirlerinden korunmak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için beslenme listemizde kesinlikle bulunması gereken besinleri sıraladı, ehemmiyetli kuralları anlattı.

unnamed-5-xqI6.jpg

YUMURTA SAÇ DÖKÜLMESİNİ ENGELLİYOR

Kaliteli protein kaynağı olması ve biotin içeriği sayesinde sağlıklı bir cilt için harcanması gereken besinlerden bkocaman da, yumurta. Saç dökülmelerini önleyici, tırnakları kuvvetlendirici tesire sahip olan ve sağlıklı bir cilt için olmazsa olmaz sayılan biotini yumurta yiyerek alabilirsiniz. Rastgele bir sağlık probleminiz yoksa her gün 1 bütün yumurta tüketebilirsiniz.

UV IŞINLARINI TENDE EKSİLTMEK İÇİN AY ÇEKİRDEĞİ

Sağlıklı bir cildin kesintisizliğinde anahtar role sahip olan E vitamininin harika bir kaynağı olan ay çekirdeği UV ışınlarının tende neden olduğu oksidatif hasarı azaltmaya takviyeci oluyor ve cildinizin daha genç görünmesine katkı sağlıyor. Ay çekirdeği limitinizi 1 silme avuç olarak belirlemeyi unutmayın.

unnamed-1-iFcY.jpg

YEMEĞİN YANINDA DOMATES HARCAYIN

Güçlü bir antioksidan olan domates kalp hastalığı tehlikesini eksilten ve kolesterol seviyesini tertip eden tesirleriyle öne çıksa da, cilt sıhhati için de olmazsa olmaz sebzelerden bkocaman. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Melike Şeyma Deniz domatesin, beta karoten içeriği sayesinde güneşin negatif tesirlerinden gözettiğini ve buruşuklukların oluşmasını yasaklayıcı tesir gösterdiğini belirterek, “Kahvaltı, öğlen veya akşam öğünlerinde yemeğinizin yanında domatesli bir salata veya ara öğün olarak bir kase domates salatası tüketebilirsiniz” diyor.

unnamed-2-lpDL.jpg

GÜNEŞİN HASARLI TESİRLERİNE AVOKADO BİREBİR

Kaliteli yağ içeriği yüksek olan avokado sofralarımızda sık kullanmaya başladığımız besinlerden bkocaman. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Melike Şeyma Deniz A, C, E vitaminlerinden zengin olması, antioksidan kapsaması sayesinde cilt sıhhati için ehemmiyetli olan avokadonun cilde parlaklık ve ışıltı verdiğine işaret ederek, “Avokado ayrıca güneşin hasarlı olabilecek tesirlerine karşı da gözetici işlev gösteriyor” diyor. Ancak zengin yağ içeriği sebebiyle günlük tüketiminizin 1/2 orta brey avokadoyu geçmemesine dikkat edin.

CİLDİN KURUMASINA BROKOLİ

Çinko, A vitamini, C vitamini gibi cilt sıhhati için ehemmiyetli mineraller kapsayan brokoli, aynı zamanda içeriğinde lutein bulundurması sayesinde cildin kurumasına ve kırışmasına neden olabilecek oksidatif zararı önlemeye takviyeci oluyor. Brokoliyi zeytinyağlı yapabileceğiniz gibi salatalarınıza da ilave edebilirsiniz.

unnamed-3-lJM9.jpg

BALIK CİLDE ELASTİKLİK VEREN KOLAJENİ DESTEKLİYOR

Kaliteli bir protein kaynağı olmasının yanı gizeme kapsadığı omega 3 yağ asitleri sayesinde sağlıklı bir cilt için kesinlikle kumpaslı harcanması gerekiyor. Protein içeriği sebebiyle cilde elastiklik veren kolajen imalini destekliyor, buruşuklukların eksilmesine takviye ediyor ve güneşin hasarlı tesirlerine karşı gözetiyor. Omega 3 içeriği cildin kalınlaşması, yumuşaması ve esnemesi için ehemmiyetli bir kaynak. Noksanlığı ciltte kuruluğa neden olabiliyor. Sağlıklı bir cilt için mevsim balıklarını haftada 2-3 kere ızgara, fırında veya buğulama usullerini kullanarak pişirin ve harcayın.

HER GÜN BİR SU BARDAĞI KEFİR İÇİN

Bağışıklık kuvvetlendirici ve bağırsakları tertip edici tesirleriyle öne çıkan kefir, aynı zamanda antioksidan etkinlik gösteren bileşenler kapsaması sayesinde cildi oksidatif strese karşı gözetiyor. Bu, hücrelerin ihtiyarlamasını geciktirmesi anlamına geliyor. Her gün 1 su bardağı kefir tüketebilirsiniz.

unnamed-4-nuZX.jpg

GÜNDE 2-3 CEVİZ HARCAYIN

Hafıza kuvvetlendirici, diyabet hastaları için kan şekerini dengeleyici ve kalp gözetici özelliklere sahip olan ceviz, kapsadığı omega 3 ve omega 6 yağ asitleri sayesinde cildinizin de esnek yapısını gözeterek daha sağlıklı olmasına takviye ediyor. Cevizi sabah kahvaltınızda veya ara öğünlerinizde tüketebileceğiniz gibi salatalarınıza da ilave edebilirsiniz. Günde 2-3 bütün ceviz rahatlıkla tüketebilirsiniz.

unnamed-Mqwu.jpg
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.