Çocuğunuz dostlarını mı ısırıyor

14.10.2021
8
Çocuğunuz dostlarını mı ısırıyor

İHA’nın haberine göre, Psikolog Levent Erdem, “Çocuğunuz dostlarını ısırıyorsa nedeni dikkat toplama isteği olabilir. Çocuklar özellikle dost civarında, anne babanın başka çocuklarla ilgilenmesini çekemeyip dikkati kendi üzerine sürüklemek için dostlarını ısırabilir” dedi ve 2 yaşından büyük çocuklarda bunun kesinlikle dikkatle takip edilmesi gerektiğini söyledi.

2 yaşından daha büyük çocuklarda görülen ısırma tavrının altında duygusal ve etrafsal nedenler uyuyabileceğini vurgulayan Psk. Erdem, “Isırma tutumun altındaki sebebin incelenmesi gerekir. Misalin, çocuğun bunaldığı etkinlikleri çok yapmak, bir alışveriş merkezinde tüm günü geçirmek ve çocuğu alışık olmadığı koku, ses ve öteki uyarıcılara maruz vazgeçmek gibi… Bu gidişatta çocukta bir enerji birikmesi olacak ve bunu boşaltmak isteyecektir. Isırma bunun bir tutumsal neticeyi olabilir. Veya memnun olmadığı başka bir gidişat, anne babanın fazla hassasiyet göstermesi ve çocuğun bunu bir dikkat toplama tavrı yapması da karşılaşılan bir gidişattır” açıklamasında bulundu.

Anne baba nasıl yanaşmalı

Peki bu ve eş enerji birikmesi, bunalma, dikkat toplama isteği gidişatlarında duygularını dışa vuran çocuklara nasıl yanaşmak gerekiyor?

Psk. Erdem, bu mevzuyu şöyle açıkladı:

“Evvel sakin olun ve öfkelenmeyin, haykırmayın tepkilerinizi hakimiyet edin. Bu sırada çocuğu da sakinleştirin. Ona sarılmak iyi bir yaklaşım olabilir. Neticeyle yüzleştirin. Tutumun hoş ve uygun bir tavır olmadığını söyleyin. Tutumun neticesini söyleyin. Misalin, ‘Isırdığın dostunun canı çok acır, senin de canın acıdığında nasıl olduğunu hatırla. Dostlarının canını acıtmak hoş bir tavır değil’ gibi bir tümce söyleyebilirsiniz.

Ceza vermek yerine kavradığınızı sezdirin. Çocuğu özellikle dostlarının içinde rencide edecek doğrudan cezalardan uzak durun. Misalin ‘Bu kadar öfkelenecek gidişatı bana da söyler misin? Sana dayanak etmek istiyorum’ gibi bir tümce söyleyebilirsiniz.

Konuşturun ve çözüm üretin. Anlatmasını isteyin neler olduğunu ve neden hiddetlenip ısırdığını. Bunu kısaca anlatmasını sağlayın. Dostunu “oyuncağını aldı diye” ısırdıysa ona çözüm teklifi sunun. Misalin, ‘Mehmet bu gidişatta dostunu ısırmak yerine oyuncağını vermek istemediğini söylesen daha iyi olur.’

İhtiyat alın. Çocuğunuzun enerjisini tüketmesine izin verin, çok bunaldığı civarlara uzun müddet maruz vazgeçmeyin, ufak ve kolay mevzularda kendi tercihini yapmasına fırsat tanıyın. Çocuğunuzun ısırma tutumunu durduramıyorsanız bir gelişim psikoloji uzmanına müracaat etmenizde verim vardır, unutmayın.”

YAZAR BİLGİSİ