Çocuğunuza paylaşmayı 3 yaşından evvel öğretin

22.10.2021
22
Çocuğunuza paylaşmayı 3 yaşından evvel öğretin

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz paylaşım olgusunun çocuklara 3 yaşından evvel öğretilmesi gerektiğini kaydolarak “Paylaşma duygusunun şuurunda yetişen çocuk ileride kuracağı dostluk ilişkilerinde de zorluk sürüklemeyecektir. Tek yetişen çocuklarda kıskançlık duygusu en baskın mizaçları olarak öğrenilir. Özellikle kardeşi olmayan çocuklar paylaşma mevzusunda daha güç bir süreç yaşarlar sahip olduklarını paylaşmak, ailesini paylaşmak istemezler bu gidişat da onları kıskanç, uyumsuz, bazen saldırgan,ve geçimsiz bir çocukluk süreci geçirmelerine neden olmaktadır” dedi.

Olanaksız mı

REEM Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, mevzuya ait olarak “Çocuğunun mektep çağına kadar olan süreçte eğitimi, gelişimi tamamen anne ve baba mesullüğündedir. Şefkatli yol göstericilikle, çocuğunuz sahip olduğu her şeyi paylaşma zevkine varacaktır. Ebeveynlerin onları kavrayışla karşılamaları kızmak cezalandırmak yerine doğruyu bilmesi mevzusunda sponsorları olmalıdırlar. Zira çocuklar ben-merkezcidir. Ve her şey “onun “dur. Çocuklar özellikle de anne ve babasını, onlardan aldığı sevgiyi paylaşmayı istemezler. Zira anne-baba onun gözünde en kutsal varlıklardır. Ve bu surattan bir kardeşi olmasını dahi istemeyebilir. Burada da en büyük fobisi anne ve babasını sevginin dağılınacak olma fobisidir, daha az beğenileceğini umursanmayacağını sezme duygusu onu daha hırçın bir çocuk haline getirebilir. O surattan ikinci çocuk kararı verilme sürecinde ebeveynlerin en büyük fobilerinden birinin kardeş fikrini çocuklarına empoze etme, ikisini de aynı seviyede beğeneceklerini yeni doğacak kardeşinin onun yerini dolduramayacağını hatta en büyük sponsoru olacağını misaller vererek anlatmalıdırlar” diye konuştu.

Çocukarın ilk tepkisi hepsi benim

“Birinci yaşını dolduran çocuk vücudunun artık ona ait olduğunu öğrenir. Elleri ve kolları ile özellikle daha çok hareket eder. “Sahip olduğu” çok sevgili “oyuncaklarını, “eşyalarını da, vücudunun bu uzuvları,”özünün, benliğinin kendisinin birer parçası olarak algılar” diyen Dr. Mehmet Yavuz, “Çocuklar, kendileri ile “sahip oldukları” şeyler arasındaki farkı kavramadıkça, paylaşmakta eforluk sürüklerler. Bu ufakların ikisine de, kitaptan bölmek, bir parçalarından bölmek gibi gelmektedir. En ufak çocuk için, en ehemmiyetli kelimelerden biri “egoistlik”dir. Çoğunlukla bir hırçınlık nöbetini ve şiddetli bir çekişmeyi haber verdiği için de, anne ya da babaların vicdanına korku salan bir kelimedir” dedi.

Paylaşmayı öğreten etkinlikler

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, çocuğa paylaşmayı öğretmek için yapılacak etkinlikleri ise şöyle sıraladı:

– Çocuğunuzu alıp vermek ve paylaşmak görüşüye alıştırmak için, nöbetleşe yapılan ve bir şey rolü üstlenilen oyunlar oynatın. Tahterevalliye binme iki bireyle oynanır

– Yüksek olmayan bir basamakta yere sıçrama sırayla sıçramak kaidedir!

– Dört tekerlekli oyuncak otomobili sırayla itmek

– Konutçulukta çay sofrası konut sahipleri ile konuklar

– Top oyunları atma ve yuvarlama

– Bir yapıştırma takımı kurarak yapıştırıcıyı, makası, boyaları ve kesilecek elişi kâğıtlarım, beraber kocaman bir fotoğraf yapmak için paylaşmak çocuk rakamı ehemmiyetli değil

Paylaşma duygusu ufak yaşta bilinir

Paylaşma duygusunun ufak yaşta öğretilebildiğini anlatan Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz “Çocuklar bütün anlamı ile paylaşmaya 3 yaştan sonra başlar. Ebeveynler için zorlu geçecek bu süreçte onları kavramaya çalışmak, doğru kurabilecekleri bağlantının gelişimleri için çok ehemmiyetli olduğu şuuruna varmalarını sağlamalıdırlar. Bu arada, çocukların her birinin kendilerine özgü birer şahsiyetle doğduklarını ve her birinin büyüme evrelerine aynı yaşta erişmediklerini, bu safhaları aynı yaşta yaşamadıklarını andırmak, faydalı olacaktır.İki yaşındaki çocuğunuza bazı şeyleri başkalarıyla paylaşmasını söylediğinizde, lafınızı dinliyorsa, onu iyice iftihar et ve bu yolda teşvik etmeyi sürdürün. Sırf daha “verici” bir şahsiyeti olduğu için, işbirliğini gerektiren oyunlara uzmanların söyledikleri yaştan evvel katılmaya hazır olabilir” dedi.

İHA

YAZAR BİLGİSİ