Çocuğunuzla nitelikli zaman geçirmenin yolları

25.07.2021
115
Çocuğunuzla nitelikli zaman geçirmenin yolları

Teknolojinin yaşamımızda yarattığı tesirle beraber uzmanlar ebeveynlerin gün içerisinde bir kaç dakika birlikte süre geçirmek çocukları mutlu etmek için bu zaman yeterli olmadığını belirttiler. ‘Ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte aynı civarı paylaşmaları birlikte süre geçirdiği anlamına gelmiyor.’

Çocukların sosyal ve psikolojik doğrultusunun büyümesi ve ailesine ve etrafına göre biçim almaktadır. Bu surattan bu noktadan itibaren ebeveynlerin çocuklarıyla kurdukları ilişki çok ehemmiyetlidir… Bu vaziyette çocuklarınızla aranızdaki ilişkide çocuklarınıza onları umursadığınız iletisini vermelisiniz. Çocuğunuza ‘senin için buradayım’ ya da ‘ seni dinliyorum’, ‘seni kavrıyorum’  iletilerinin verilmesi gerekmektedir. 

Ebeveynler her ne kadar kısa süreli süre geçirmek zorunda kalsalar dahi ehemmiyetli olan çocuğa bu duyguların sezdirilmesidir. Çocuğunuza inanılmaz pahalı armağanlar almak yerine çocuğunuzla irtibat kurarak beraber geçirdiğiniz zaman çocuğunuz etkileşimi için bu daha sıhhatlidir. Çocuğunuzla nitelikli zaman geçirmek için;

Ebeveyn olarak çocuğunuzla hissiyat, duygu paylaşımında bulunun, mutluluğunuzu çocuğunuzla paylaşın. Çocuğunuzla irtibat kurarken unutlmamalısınız ki göz teması kurarak çocuğunuzla irtibata geçmelisiniz. Aynı zamanda onu dinlemelisiniz söylediklerine değer verdiğinizi ve onu ciddiye aldığınızı sezdirmelisiniz.

Çocuğunuzun zaferli veya güçlü bir istikametlerini takdir etmelisiniz; çocuğunuzla onur duyun ebeveyn olarak onun artta olduğunu sezdirin… Başka dostlar edinmesine dayanakçı olun içe kapalı konuttan hiç dışarı çıkmayan bir çocuk ileri yaşam sürecinde iş yaşamında veya dost civarında pasif olmasına neden olacaktır. 

YAZAR BİLGİSİ