Çocuğunuzun zaferi için kahvaltı sofralarınıza özenin

17.11.2021
24
Çocuğunuzun zaferi için kahvaltı sofralarınıza özenin

Çocuğunuzun derslerdeki konsantrasyonunun ve buna bağlı olarak galibiyetinin çoğaldırması, günlük yaşantısında daha faal ve canlı olması ve tabi ki hastalıklardan korunarak sıhhatli olması için kesinlikle kahvaltı yapması gerekir. Kahvaltı, en ehemmiyetli öğün olmasının yanı gizeme; ne yazık ki ki en çok ilgisizlik edilen öğündür de.

Kahvaltı sofrasında ne kadar fazla renk bulunursa; çocuğunuz o kadar renkli ve sevinçli güne başlar. Sevinçli bir kahvaltıyla başlanan bir günün makûs geçmesi, ihtimalsize yakındır.

Renkli sofralar kurun

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger kahvaltınızın daha renkli ve daha sevinçli olması için; domates, salatalık, havuç dilimleri, maydanoz, yeşil biber, kırmızı biber, taze nane, taze veya kuru kayısı, taze veya kuru incir, elma, portakal, armut, karpuz, kavun dilimleri gibi kırmızı, yeşil, turuncu, beyaz ve mor renkteki sebze ve meyveleri çocuğunuzun kahvaltı menüsünde bulundurmanız gerektiğini belirtti.

– Değişik renkteki meyve ve sebzeler değişik renklerde antioksidan, vitamin ve mineral kapsadığını belirten Özger; güne zinde başlamak, derslerdeki zafer ve performansı çoğaldırmak için bu renklerin harcanmasının çok ehemmiyetli olduğunu söylüyor.

– Kahvaltı menüsünde meyve ve sebzelerin yanı gizeme; et grubundan bir gıda yumurta ve peynir gibi ve hububat grubundan bir gıdaekmek veya kahvaltılık gevrek de yeterli ölçülerde bulunmalıdır.

– Çocuğunuzun yumurtasını kırmızıbiber ya da maydanoz ile renklendirebilir; domates salatasına biber ilave edebilirsiniz. Küçük bir meyve tabağı yaparak içerisine renkli meyveler koyabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ