Çocuklar nasıl yetiştirilmeli

16.11.2021
17
Çocuklar nasıl yetiştirilmeli

Ebeveynler çocuklarının hedeflerine erişebilmelerini ve mutluluğu bulabilmelerini istiyor. Ancak Harvard’lı analistler, bunun iyilik ve empati pahasına asıllaşmaması gerektiğine inanıyor. Onlara göre bir avuç sınanmış ve doğruluğu ispatlanmış yöntem, çocuklarınızı olmalarını istediğiniz gibi hedef odaklı ve aynı zamanda iyi nezaketli yetiştirmenizi sağlamanın hala en iyi yolu.

İşte çocuk yetiştirmenin yolları…

Çocuklarınızla beraber takılın

Çocuklarınızla kumpaslı zaman geçirin, onlara kendileriyle, dünyayla ve onu nasıl gördükleriyle alakalı ucu sarih sualler mesele. Yanıtlarını etkin bir biçimde dinleyin. Yalnızca çocuğunuzu eşsiz yapan her türlü şeyi bilmekle kalmayacaksınız, aynı zamanda onlara başka bir insana nasıl alaka gösterildiğini ve değer verildiğini de gösteriyor olacaksınız.

Şayet ehemmiyetliyse, dile getirin

Analistlere göre “Her ne kadar ebeveynlerin ve çocuklara bakan şahısların çoğu çocuklarına bakmanın en büyük evvellilerinden biri olduğunu söyleseler de çocuklar çoğunlukla bu iletiyi dinlemiyorlar.” Bu surattan bunu onlara söylediğinizden emin olun. Böylece onlar da bunun, kendilerinin de yapmaya devam etmesi gereken bir şey olduğunu öğrenirler. Ayrıca hocalarının, koçlarının ve onlarla beraber çalışan tüm öteki insanların, takım çalışması ve işbirliği mevzusunda nasıl olduklarını ve genel olarak iyi bir insan olup olmadıklarını hakimiyet etmeyi bilirler.

Çocuklarınıza “nasıl yapılacağını” gösterin

Karar alma süreçlerinde bundan etkilenebilecek insanları da göz arkasını etmemelerini sağlayacak biçimde ilerleyebilmeleri için yanlarında olun. Misalin şayet çocuğunuz bir spor dalını ya da başka bir etkinliği vazgeçmek istiyorsa, bu süreçte sualin kaynağını tanımlamak ve ekibe olan katkılarını da göz önünde bulundurmak için onları teşvik edin. Ve sonra vazgeçmenin gerçekten meseleyi çözüp çözmeyeceğini kavramalarına destek edin.

İyilikseverliği ve minnettarlığı rutin haline getirin

Analistler şöyle yazıyor: “Araştırmalara göre minnettarlık gösterme alışkanlığı olan insanlar dayanakçı, cömert, şefkatli ve affedici olmaya daha eğilimli oluyorlar. Ve aynı zamanda mutlu ve sıhhatli olmaya da.” Bu surattan ebeveynlerin çocuklarından konut işi istemeye ve ufak kardeşlerine destek etmelerini söylemeye devam etmesi iyi bir şey. Mevzu “iyi” tutumu methetmeye geldiğinde ise analistler ebeveynlerin “yalnızca gizeme dışı destek eylemlerini” methetmelerini nasihat ediyor.

Çocuklarınızın devirici duygularını hakimiyet edin

“Başkalarına değer verme mahareti, hiddet, utanma, çekememe ya da öteki olumsuz duyguların altında kalabilir” diyor analistler. Çocukların bu duyguları adlandırmalarına ve üzerine düşünmelerine destek etmek ve sonra onları tehlikesiz çatışma çözümlerine doğru yönlendirmek , onların başkalarına değer veren birer fert olma yolunda büyük bir adım atmalarını sağlayacaktır. Ayrıca net ve makul hudutlar koymak da oldukça ehemmiyetli. Bunların sevgiden ve onların güvenliği için olduğunu da kavramalılar.

Çocuklarınıza büyük resmi gösterin

“Hemen her çocuk aile ve yakın dostlardan oluşan ufak bir etrafa empati dinler ve onlara değer verir” diyen analistler buradaki püf noktası, sosyal, kültürel ve hatta coğrafi olarak onların etraflarının dışında olan insanlara değer vermelerini sağlamak. Bunu, iyi birer dinleyici olmaları mevzusunda danışmanlık ederek, kendilerini başkalarının yerine koymaları mevzusunda onları teşvik ederek ve haberlerde ya da cümbüş dünyasındaki filmler, şarkılar vs. öğretici anları kullanarak empati pratiği yaparak muvaffak olabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ