Çocuklarda tokatlanmış yanak belirtiyi ve rehabilitasyonu

17.11.2021
18
Çocuklarda tokatlanmış yanak belirtiyi ve rehabilitasyonu

Çocuklarda sık görülen rahatsızlıklardan biri olan beşinci hastalık, kış aylarında çoğalış gösteriyor. Ulus arasında “tokatlanmış yanak belirtiyi” olarak öğrenilen bu hastalıkta, yanaklarda yaygın olarak kızarıklık görülüyor.

Memorial Şişli Sağlık Kurumu Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Özlem Okutan, beşinci hastalık ve rehabilitasyonu hakkında bilgi verdi.

İşte çocuklarda tokatlanmış yanak belirtiyi ve rehabilitasyonu…

Alerjik hastalıklarla karıştırmayın

5. hastalık, iyi seyirli, döküntülü hastalıklardan biridir. Özellikle kış aylarının başlarında sık görülmektedir. Ateş, halsizlik ve döküntü ile kendini gösterir. Döküntüler oldukça yoğun ortaya çıkabilir. Alerjik, ürtikeryal döküntülerle ya da öteki döküntülü hastalıklarla karıştırılabilir.

Bunun için şu bulgulara dikkat edilmelidir:

Ateş

Halsizlik

Özellikle yanak bölgesinde kızarıklık ortaya çıkar. Döküntü surattan başlar ve sanki bir selülit gibi geniş bir alanı meblağ. Alerjideki gibi dağınık ve kumpassız bir görüntü değildir.

Kızarıklık kalıcı iz vazgeçmiyor

Hastalığın neden olduğu kızarıklık kalıcı bir iz vazgeçmez. 2-3 gün içerisinde döküntüler solar ve kaybolur. Kaşıntı genellikle olmaz. Döküntüler baş bölgesinden başlar, alta doğru yayılım gösterir. 2-3 gün içerisinde, en fazla da 7 günde bu döküntüler solup kaybolur. Ailelerin bu süreçte en azından 1-2 gün çocuğu mektebe yollamaması gerekir. Çocuğun dinlenmesi ve bulaştırıcılık tehlikesinin eksiltilmesi açısından bu mevzu ehemmiyetlidir.

Ailelerin bu mevzuda şuurlu olması gerekiyor

Tam çocuklarda görülebilen beşinci hastalığın bağışıklığın cılız ya da güçlü olması ile birebir ilişkisi bulunmamaktadır. Özellikle mektep çocuklarında daha yoğun görülür. Süt çocuklarına kıyasla anaokulu yaşından sonra görülme sıklığı çoğalmaktadır. Her viral döküntülü bir hastalık başka bir hastalığın kapısını aralar. Bağışıklığı azıcık daha düşürür. Bu açıdan ailenin şuurlu olması ve çocuğun doğru takip edilmesi ehemmiyetlidir.

Döküntü olmadan da hastalık bulaşabiliyor

Bulaşma tehlikeyi yüksek olan beşinci hastalık, döküntüler ortaya çıkmadan evvel de bulaşabilir. Hastalık, tükürük ve damlacık yoluyla dağılır, solukla da taşınır. Döküntü ortaya çıkmadan da çocuklar birbirine bu hastalığı aktarabilmektedir. Döküntü esnasında suçiçeği ya da kızamık kadar yoğun bulaştırıcılık tehlikeyi olmasa da her döküntülü hastalık gibi dikkatli olunmalıdır.

Suçiçeği ile basitlikle ayırt edilebilir

Döküntüler yüzde, ellerde, kollarda ve bacaklarda ve gövdede görülür. Suçiçeği ve el-ayak-ağız hastalığı eş virüslerdir. Sinek ısırığı gibi başlar, içi su dolu ufacık keseciklere döner. 5. hastalık gibi yaygın, ciltte rastgele bir sarihlik ya da kuruluğa yol açmayan, özellikle yanaklarda daha birbiriyle birleşik, gözde de şişkin olmayan makül denilen, cildin altında pembe kızarıklıklar biçiminde alerjik döküntüye daha çok eş ama suçiçeği ile ters döküntülerdir. Bu bakımdan ayırt edilmesi son derece basittir.

Rehabilitasyon edilmezse başka bir hastalığın kapısını aralayabilir

Beşinci hastalığın rehabilitasyonu bulgulara göre tasarlanmaktadır. Döküntüler şayet hastayı rahatsız edecek seviyeye geldiyse alerji ilaçları ile döküntülerin daha süratli solması sağlanabilir. 1–2 gün istirahat edilmesi ehemmiyetlidir. Zamanında rehabilitasyon edilmezse çocukta üst solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak cerahati, grip ve öteki ateşli hastalıklarla alakalı tehlikeler çoğalmaktadır.

Ateşin hakimiyet altına alınması ehemmiyetli

Çocuklarda ateş mevzusunda dikkatli olunmalıdır. Bir hastalığın çoğu zaman ön habercisi ateş olur. Viral hastalıklarda özelikle beşinci hastalıkta döküntüyle beraber ateş görülür ancak birkaç gün içerisinde hem döküntü hem ateş ortadan kalkar. Fakat daha sonra yeni bir ateş daha görülüyorsa altta uyuyan değişik bir neden var mı diye düşünülüp başka hastalıklar açısından da değerlendirme yapılması gerekebilir. Olası olduğunca genel halinden emin olunan, 48 saat kadar ateşi sıradan olan ve döküntüleri artık olmayan çocuklar mektebe gidebilir.

YAZAR BİLGİSİ