Çocuklarınızın bunları yapmasını menetmeyin

06.11.2021
23
Çocuklarınızın bunları yapmasını menetmeyin

Psikologlar, hudutların bir çocuğu daha tehlikesiz ve daha sakin sezdirdiğini düşünüyor. Bununla beraber, bazı kısıtlamalar çocukların kendilerini güvensiz sezmelerine ve gelişimlerinin yavaşlamasına neden olabilir. Çocuklarınız için menetmemeniz gereken şeyleri sizin için derledik.

Sual sormak

Bir çocuk dünyayı sual sorarak bilir. Anne – babalar bu sualler karşısında yorulabilir ancak çocuklarla nitelikli zaman geçirmek demek yalnızca onlarla oynamak değildir.Bu sualler, çocuğunuzla aranızdaki bağı kuvvetlendirir.

Ağlamak

Ufak çocuklar her şeyi erişkinlerden daha yoğun seziyor. Çocuklarınıza ağlamayı menetmeyin ve onları ağladıkları için utandırmayın. Neden ağladıklarını kavramaya çalışın, meseleleri için çözüm üretin.

İtiraz etmek

Çocukların da bir aile ferdi olduğu unutulmamalıdır. Onların anne ve babalarına ‘hayır’ demelerini yasaklamak hudutlarını ihlal etmektir. Böyle bir gidişat karşısında neden bazı şeyleri yapmamaları gerektiğini açıklayın ve bir orta yol bulmaya çalışın.

Hengame yapmak

Çocuğunuzun çocukluğunu yaşamasını yasaklamayın. Vazgeçin, şarkı söyleyip sesler çıkarsınlar. Neticede yaşamlarında özgür oldukları tek yarıyıl, çocukluk yarıyılıdır.

Korkmak

Ufak çocuklar hekim ya da bir akrabadan korkabilirler. Korktuğu için onları utandırmayın. Yanlarında olduğunuzu ve korkacak bir şey olmadığını söyleyin.

Gizem gizlemek

Çocukların yaşları geliştikçe, saklılığa daha çok lüzumları dinlerler. Anne – baba olarak onların yaşamlarında neler olup bittiğini öğrenmeli fakat gizemlerini ihlal etmediğinizden emin olun. Çocukların güvenini kazanmak paha biçilemez bir şeydir. Günlük okumak veya gizemlerini sarihe çıkarmak gibi bir yanılgı yapmayın.

Yanılgı yapmak

Hiç kimse yanılgı yapmayı beğenmez. Bu bir çocuk olsa da. Bir erişkin olarak şayet kusurları karşısında onları azarlarsanız işler daha da makûslaşacaktır. Bunun neticesinde çocuk, bir daha kendi başına bir şey yapmak istemeyecektir. Çocuğunuzun öz güvenini devirmeyin.

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ